2019 Ramazan Bayramı’nda Gidilecek Yerler

Geçtiğimiz günlerde yapılan resmi açıklamayla Ramazan Bayramı tatili 9 gün olarak duyuruldu. 1 Haziran cumartesi gününden itibaren başlayan tatil 9 Haziran tarihine kadar sürecek. 9 günlük tatilin müjdesi gelince tatil planı yapmak isteyenlere de gün doğmuş oldu. Daha önce planladığınız ya da yapmayı düşündüğünüz bir tatil planınız yoksa yazının devamında göreceğiniz birbirinden cazip gezi ve tatil fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

1. Ege’nin Güzel Köyleri

9 gün sürecek uzun bir tatili en iyi değerlendirebileceğiniz yerlerin başında şüphesiz Ege’nin birbirinden güzel köyleri geliyor. İster ailecek ister arkadaşlarınızla dolu dolu geçirebileceğiniz bir tatil için Ege’nin en güzel köyleri sizi bekliyor. Foça’dan başlayıp Çeşme’ye kadar içinde birçok köyün de bulunduğu rotada güzel bir tatil planı yapabilirsiniz.

germiyan köyü

Germiyan Köyü: Sokak ve evlerin çiçek motifleriyle boyandığı Germiyan Köyü, Türkiye’nin Slow Food yani içinde katkı maddesi bulunmayan gıdaları üretmek ve geleneksel yemekleri yaşatmak hareketine katılan ilk ve tek köy olma özelliğine sahip.

Barbaros Köyü: Tatilinize renk katacak diğer bir durağınız Barbaros Köyü. Ülkemizin ilk temalı festivali olan Oyuk’un gerçekleştiği bu köyün sokaklarında köylülerin kendi yaptığı korkuluklar tüm yıl boyunca sergileniyor.

Reisdere: Rumeli göçmenlerinin oluşturduğu bu köy adını yöreyi ikiye bölen dereden alıyor. Rumeli mimarisini ve insanının sıcaklığını görebileceğiniz Reisdere’de aynı zamanda dünyaca ünlü Gerence rüzgârının da tadını çıkarabilirsiniz.  

Gezipero Ege’nin Güzel Köyleri Turu

2. Doğu Karadeniz ve Batum

Hırçın yapısına rağmen insanın içini rahatlatan deniziyle ve eşsiz doğasıyla Karadeniz 9 günlük Ramazan Bayramı tatilini değerlendirmek için vazgeçilmez bir fırsat. Bölge insanının samimi sohbetlerinden tutun da ağzınızı hiç boş bırakmayacak mutfağına kadar Karadeniz, ziyaretçilerinde cennetten bir köşe hissi yaratıyor. Doğu Karadeniz’den Gürcistan’a uzanan seyahat planını gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey 9 günlük bir tatildi ve bu fırsatınız artık bulunuyor.

doğu karadeniz

Ordu: Köklü kültürel tarihi, huzur veren yapısı ve eşsiz mutfağıyla Doğu Karadeniz turunuzun ilk durağı Ordu olmalı. Her mevsim farklı güzellikleriyle ön plana çıkan Ordu’da yazın adı şarkılarda geçen Ünye ve Fatsa’nın temiz sahillerinde denizin tadını çıkarabilir, kışın ise Çambaşı Kayak Merkezi’nde kış sporlarıyla ilgilenebilirsiniz.

Giresun:Yeşil ve mavinin iç içe yaşadığı Giresun hem doğa hem de tarihi konularda zengin bir içeriğe sahip. Gezebileceğiniz yer sayısı oldukça fazla olduğu için Giresun’a bir günden daha fazla vakit ayırmanız doğru bir tercih olabilir.

Trabzon: Göz alıcı doğasıyla Karadeniz’in incisi olarak görülen Trabzon nefes kesen bir yapıya sahip. Vadi, akarsu, göl ve yamaçlar konusunda oldukça zengin olan bu şehirde aynı zamanda Sümela Manastırı gibi dünyanın da büyük önem verdiği yerler bulunuyor.

Rize: Bahar ve yaz aylarında yeşilin hiç görmediğiniz tonlarına şahitlik edeceğiniz ve adete bir oksijen deposu olan Rize turizm konusunda da ön plana çıkıyor. Sadece Ayder Yaylası ve Fırtına Vadisi bile Rize’ye gitmek için yeterli sebepler arasında.    

Artvin: Milattan önce 3000 yılına kadar uzanan geçmişi ve Karadeniz’in her şehrinde olduğu gibi eşsiz doğasıyla Artvin, Doğu Karadeniz turunuzun son durağı. Kafkasör Yaylası’na gittiğinizde böyle bir yerin var olduğuna zor inanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Batum: 9 günlük tatil planınızın son gününü Batum’da değerlendirebilirsiniz. Oldukça canlı yapısıyla bir liman kenti olan Batum’un her köşesinde mitolojik ve modern mimarinin izlerini görebilirsiniz. Batum Botanik Bahçesi ve Gonio Kalesi mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Gezipero Doğu Karadeniz ve Batum Turu

3. Şile, Ağva, Adalar Turu

Şehrin yorucu hayatından kaçıp huzuru yakalamak istiyorsanız Şile, Ağva ve Adalar sizin için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Ramazan Bayramı’nda sahip oluğunuz 9 günlük tatilin tadını en iyi, İstanbul’un üç güzelinde çıkarabilirsiniz.

şile

Şile: Tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle önemli bir merkez haline gelen Şile, tatilcilere vakit geçirebilecekleri birçok imkân sunuyor. Küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen uluslararası festivaller bile düzenleniyor.

Ağva: Havaların ısınmasıyla beraber nüfusu 5’e katlanan Ağva görsel olarak ziyaretçilerin gözünü doyurmaya yetiyor. Sadece bununla kalmayıp Kilimli ve Kadırga koylarıyla da birçok aktivite imkânı sunuyor.

Adalar: Kiliselerden tutun da yüz yıllık köşklere kadar pek çok gezilecek yeri bünyesinde barındıran Adalar’ı tatilinizin son günlerine bırakmakta fayda var. Adalar dediğimizde başta Heybeliada ve Büyükada olmak üzere gezilecek birçok adadan bahsetmiş oluyoruz. 

4. GAP Turu

Onlarca kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış Güneydoğu Anadolu Bölgesi mutfaktan mimariye inanılmaz bir yapıya sahip. 9 günlük bir tatilde bölgenin bütün şehirlerini gezme fırsatı bulamasanız bile Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep turu o kültürü yaşayıp öğrenmeniz için yeterli olur.

mardin

Mardin: Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında bulunan bu şehri ziyaret ettiğinizde adeta bir zaman yolculuğuna çıkacaksınız. Medeniyetler beşiği olan Mardin’de manastırlardan camilere, türbelerden kiliselere birçok özgün mimariye şahit olacaksınız.

Şanlıurfa: Peygamberler diyarı olarak kabul edilen ve pek çok efsaneye konu olan Şanlıurfa, etnik mimarisi, mağara ve gölüyle mistik bir havaya sahip. Özellikle Balıklıgöl’i her insan hayatında bir kez görmeli ve hikâyesini dinlemeli.

Gaziantep: Kimilerinin Doğu’nun Paris’i diye adlandırdığı Gaziantep, gastronomi alanında da UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda Türkiye’yi temsil ediyor. Aynı zamanda her yıl antik kentleri ve müzeleriyle binlerce insanı ağırlıyor.

Gezipero GAP Turu

5. Kapadokya, Nevşehir

kapadokya

Öyle bir şehir düşünün ki doğanın bütün gizemini ve tarihin sırlarını açığa çıkaran büyük bir açık hava müzesi gibi olsun. Yeraltı manastırlarından yeraltı şehirlerine kadar birçok yapıyı bünyesinde barındıran Nevşehir aynı zamanda Türkiye’nin önemli turizm cennetlerinden de bir tanesi.

Söz konusu Kapadokya ise bütün güzelliğini sönmüş volkanların lavlarına borçlu. Peribacaları ve eşi benzeri görülmeyecek manzarasıyla Kapadokya sadece yeryüzünde değil yeraltında da birçok mucizevi yapıya sahip. Burayı keşfederken zorlu parkurların üstesinden gelmek gerekiyor olsa da Kapadokya’yı tam anlamıyla gezdikten sonra buna değdiğini anlayacaksınız.

Gezipero Kapadokya Turu

6. Bursa, Çanakkale Turu

bursa

Başta Osmanlı’nın ve daha sonra birçok tarihi dönemin en önemli kentlerinden birisi olan Bursa, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde değerlendirilebilecek alternatiflerin başında geliyor. Elbette bütün tarih boyunca göz önünde bulunan bu şehrin her yeri cami, medrese, han ve kilise gibi mimarilerle dolu. Tarihin büyük bir kısmına tanıklık etmiş bu şehri gezmek için birkaç günden fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Tatilinizin bir kısmını Bursa’yı gezerek tamamladıktan sonra sırada Çanakkale yer alıyor. Tarihi bir mirasa sahip olan Çanakkale’yi gezip içinde bulundurduğu ruhu anlayabilmek için ciddi bir zaman ayırmanız gerekiyor. Dünya ve Türk tarihinde ciddi izler bırakan Çanakkale aynı zamanda içerisinde Troya Antik Kenti gibi insanlık tarihine ışık tutan yapıları da barındırıyor.

Gezipero Bursa – Çanakkale Turu

7. Yedigöller, Abant, Gölcük Turu

yedigöller

Yedigöller: Yedigöller’de neresi gezilir ya da ne yapılır gibi konularla çok fazla ilgilenmeyeceksiniz çünkü Yedigöller Milli Parkı, gezilebilecek her yeri ve bütün yapılabilecek aktiviteleri bünyesinde bulunduruyor. Parktan içeri ilk adımınızı attıktan sonra bir anda dünyadan çıkıp bir yeryüzü cennetine kavuşmuş oluyorsunuz. Burada dev ağaçlardan tutun da sadece resimlerini gördüğünüz hayvanlara kadar birçok canlı yaşıyor. Daha sonra da bu parka adını veren 7 tane gölü ziyaret etmelisiniz.

Abant: Tatilinizin ikinci yarısında birçok Yeşilçam filminin çekildiği ve doğal güzellikleriyle nam salmış olan Abant yer alıyor. Doğal Yaşam Müzesi ve Örmeci Yaylası Abant’ı ziyaret edenlerin öve öve bitiremediği yerlerin başında geliyor. Ayrıca Sinekli Yaylası da kamp yapmayı sevenler için biçilmiş kaftan sayılabilir. Bu bölgede rahatlıkla doğa yürüyüşleri yapabilir ve kolay bulunmayan doğal mantarlardan toplayabilirsiniz.

Göcek: Muğla’nın şirin beldesi Göcek, mavinin her tonunun görülebildiği nadir yerlerden birisi olarak kabul edilir. Fethiye Körfezi’nde bulunan bu saklı cennet, tatilinizin son durağı olmalı çünkü burada edineceğiniz huzur sayesinde motive olmuş bir şekilde normal hayatınıza döneceksiniz. Göcek’te deniz tatilinin tadını çıkarırken aynı zamanda dalış ve rüzgâr sörfü gibi su sporlarıyla da ilgilenebilirsiniz.

Gezipero Yedigöller – Abant – Göcek Turu

8. Alaçatı, Çeşme

9 günlük uzun bir tatil için tabi ki İzmir gibi bir şehri seçmek oldukça mantıklı olur. Ama birbirinden güzel ilçe ve köylerini göz önünde bulundurunca hepsini birden değerlendirmek pek mümkün olmaz. O yüzden Alaçatı ve Çeşme’yi iyi bir seçenek olarak ön plana alabiliriz.

alaçatı

Alaçatı: Günümüzde herkesin dilinden düşmeyen Alaçatı gerçekten de bu ilgiyi tamamen hak ediyor. Sadece yaz aylarında tatil yapılan bir yer olarak düşünmek biraz haksızlık yapmak olur. Muhteşem denizi ve gece hayatının yanı sıra tarihi geçmişiyle de herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Çeşme: Çeşit çeşit koylarından eğlenceli festivallere, su sporlarından çılgın gece hayatına kadar birçok konuda sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın da ilgi duyduğu Çeşme muhteşem bir tatil yaşama fırsatı sunuyor. Eğlencenin yanında merkezinde bulunan tarihi mimarileri gezerek de tatilinize renk katabilirsiniz. 

Gezipero Çeşme Alaçatı Turu

9. Bir Uçtan Bir Uca İstanbul

istanbul

Şiirlere, şarkılara konu olmuş, tüm dünyanın her zaman hayranlıkla baktığı İstanbul, 9 günlük uzun bir tatili geçirmek için sahip olduğunuz en iyi seçeneklerden birisi. Üstelik kalabalık olması gibi endişelere de girmemenizde yarar var çünkü İstanbul’da yaşayan birçok insan da farklı şehirlere tatil yapmak için seyahat ediyor. Daha önce İstanbul’da belli başlı yerleri gezmiş olabilirsiniz ama tüm İstanbul’u bir uçtan bir uca gezmek için elinizde uzun bir süreniz var. Her köşesinde farklı bir anlam olan ve tüm dünyanın imrenerek baktığı İstanbul’u sevdiklerinizle beraber keyifle gezin.

Gezipero İstanbul Turu

10. Vizesiz Yunan Adaları

Sıradan tatil planlarının dışına çıkmak istiyorsanız değerlendirebileceğiniz en iyi seçeneklerden birisi de Ege’nin en güzel adalarına gitmek. Sadece pasaportunuzla ve vizesiz geçiş ücretini ödeyerek hayatınızın en unutulmaz tatilini yaşamaya hazır olun. Mesela birçok efsaneye konu olmuş Rodos Adası’nı düşünürsek, kumsallarıyla ve tarihi dokusuyla herkesin ilgisini çekebilir. 9 günlük tatil boyunca neredeyse her gününüzü başka bir adayı gezerek geçirirseniz inanılmaz bir deneyim elde etmiş olursunuz.

sakız adası

Sakız Adası: Tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanan Sakız Adası, doğal güzellikleri ve Yunanistan kültüründe sahip olduğu ünüyle iyi bir seçim olabilir. Özellikle deniz tatili için onlarca plajından dilediğinizi seçip keyfini çıkarabilirsiniz.

Samos Adası: Görülmeye değer mimarisi ve büyüleyici plajlarıyla bir gününüzü daha geçirebileceğiniz diğer yerin adı Samos Adası. Sadece bir ada olmasına rağmen sahip olduğu onlarca koy sayesinde her yıl yaz aylarında binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Midilli Adası: İster tatilinizin bir gününü isterse 3-4 gününü son derece keyif alarak Midilli Adası’nda geçirebilirsiniz. Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası olan Midilli’ye giderek birbirinden lezzetler yemekler eşliğinde deniz ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

Gezipero Vizesiz Yunan Adaları Turu

11. Vizesiz Balkanlar

Günümüzde en çok sevilen yurt dışı turlarının başında istatistiklere göre vizesiz Balkan turları geliyor. Özellikle geçmişin ve tarihin izlerini görmekten zevk alıyorsanız muhakkak tatilinizi Balkanlar’da geçirmeyi tercih edin. Vize şartı olmadan Sırbistan, Makedonya, Kosova, Karadağ gibi birçok Balkan ülkesine kolayca girebilirsiniz. Üstelik de maliyetler kesinlikle gözünüzü korkutmasın, hiçbir Balkan ülkesi bütçenizi sarsacak bir yapıya sahip değil.

makedonya

Sırbistan: Her tür ziyaretçiye hitap edebilen Sırbistan eğlence ve heyecan dolu yapısıyla Balkan turunuzun vazgeçilmezlerinden birisi olmalı. Küçük kasabalarda sessiz bir tatil ve ulusal parkların dinginliğini arıyorsanız ya da keyfinize düşkün olarak eğlence hayatı arıyorsanız her ikisine de başkent Belgrad’da ulaşabilirsiniz.

Makedonya: Şehir hayatından ziyade gelenek ve görenekleriyle turistleri çekmeyi başaran Makedonya, konumu gereği birçok farklı kültürün izlerini taşıyor. Küçük bir ülke olmasına rağmen gezilecek yerler konusunda detaylı bir plan yapmazsanız birçok güzelliği görme fırsatını kaçırabilirsiniz.

Kosova: Güler yüzlü insanlarında tutun da insanın içine sıcaklık veren sokak yapılarıyla Kosova, Balkan turunuzda kesinlikle bir gün ayırmanız gereken yerlerden birisi. Ayrıca Balkan turunuz sırasında en lezzetli yemekleri de Kosova’da yiyebileceğinizi bilmelisiniz.

Karadağ: Tatilinizin diğer bir durağı Adriyatik Denizi’nin kıyılarında yer alan ve panoramik manzarasıyla kendisine hayran bırakan ülke Karadağ. Bisiklet, kayak, yelken, tırmanış, rüzgâr sörfü gibi birçok spor faaliyetlerinin yapıldığı ülke macera turizminin de öncüleri arasında sayılıyor.   

Gezipero Vizesiz Balkan Turları

12. Beyrut, Lübnan

beyrut

Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Beyrut, Akdeniz’in en cennet köşelerinden birisi olarak biliniyor. Hatta dünyanın birçok yerinde Doğu’nun Paris’i olarak da anılıyor. Kentin hayat damarı olan Beyrut nehri ve 5000 yıl öncesine uzanan köklü tarihi tatilcilere unutulmaz bir tatil tecrübesi yaşatmaya yetiyor. Beyrut sokaklarında dolaşırken iç savaş döneminin bıraktığı hasarlara birçok yapıda şahit olacaksınız. Aziz George Yunan Ortodoks Katedrali’nin tarih boyunca maruz kaldığı sıkıntıları dinlediğinizde içiniz ürperecek. Ancak Beyrut Ulusal Müzesi’ne gittiğinizde de 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana toplanan arkeolojik eserleri görünce hayranlık seviyeniz iyice artacak.

Gezipero Beyrut Turu

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.