Alaçatı’da 10. Ot Festivali Heyecanı Başlıyor!

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali için tüm hazırlıklar tamamlanıyor. 5 yıl önce adı tescillenen ve yüz binlerce ziyaretçinin akın ettiği festival, 5-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Gezipero şimdiden programını hazırlayıp satışlarına başladı bile. Eğer siz de festivale katılmayı planlıyorsanız, yerinizi şimdiden ayırtmanız gerekiyor. Çünkü festival yaklaştıkça turlarda yer bulmakta bulmakta zorlanabilirsiniz.

Renkli görüntülere sahne olan Alaçatı Ot Festivali’nin hazırlıkları çoktan başladı. Alaçatı Ot Festivali’nde, bu yıl da yüz binleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Ülkemiz turizm destinasyonlarının en önemli duraklarından olan, Çeşme turizmine yeni bir soluk getiren Alaçatı’nın; tarihi, mimari dokusu, coğrafyası yanında bin bir çeşit otuyla da ünlü. Alaçatı Ot Festivali her sene ziyarete gelen konuklarını heyecanla bekliyor.

Gezipero’nun Alaçatı Otk Festivali tur programı aşağıdaki gibi gerçekleşecektir.
Sabah saatlerinde Çeşme’ye varıyoruz. Kahvaltı molamızın ardından panoramik çeşme turu esnasında Çeşme Kalesi ile Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansaray göreceğimiz yerler arasında. Çeşme Meydanında vereceğimiz serbest zamanın ardından Alaçatı’ya hareket ediyoruz. Taş evleri, renkli sokakları, arnavut kaldırımları ile bu güzel ege kasabası bütün ihtişamı ile sizleri karşılayacak. Daha sonra ot festivalinin yapıldığı alana hareket ediyoruz. Alaçatı’da 1001 çeşit ot yetiştiği efsanelerde anlatılmaktadır. Otların çeşitliliği ve bu otlar ile pişirilen geleneksel yemeklerin kaybolmaması için düzenlenen festival yerel giysiler giymiş halkın doğadan topladıkları çeşit çeşit otlarını araçlara yükleyerek yaptıkları geçidi izleyebilirsiniz. Sonrasında Festival alanında alış veriş yapıp birbirinden farklı ege lezzetlerini tatma imkanı bulabilirsiniz. Festival sonrası otelimize geçiyoruz.

Programın ikinci gününde Şirince ve Efes Antik Kenti var. İkinci gün programımız şu şekilde;

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası rehberinizin belirlediği saatte hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saatlik bir yolculuğun ardından antik Mayaların rivayetlerinede yer bulan Şirince Köyü’ne varıyoruz. Zeytin ağaçları, taş sokakları ve evleriyle ünlü köyde yürüyüş yaptıktan sonra serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeği için Şirince’nin meşhur kabak çiçeği dolmasını tadabilirsiniz. Şirince turumuzdan sonra Efes Antik Kenti (Tiyatro, Celsus Kitaplığı, Hadrianus Tapınağı, Trianus Çeşmesi, Odeion, Agora) ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Daha sonra Kuşadası’na geçiyoruz. Burada rehberimizle birlikte yürüyüş yaptıktan sonra siz misafirlerimize serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonunda belirtilen saatte Konya’ya dönüş için yolculuğumuza başlıyoruz. Konya’ya varış ve siz değerli misafirlerimizin alındıkları noktalara bırakıyoruz. Konya’ya varış saati: 04:00 (Verilen Saatlerde Yoğunluk Etkenleri Hesaplanmamıştır)

Yazar Hakkında Tüm Yazıları İnternet Sitesi

Gezipero

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.