Balayı Tatili Planlarken Dikkat Edilecek 11 Nokta

Havaların ısınmasıyla birlikte açılan düğün sezonuna ek olarak balayı tatili planlaması da heyecanlı bir telaş oluyor. Karar vermekte güçlük çeken ve biraz da aceleci davranan çiftler diledikleri balayını gerçekleştiremedikleri gibi planlamada yapılan eksikliklerden dolayı pek memnun kalmıyorlar. Balayı tatili için ister Avrupa’ya ister vizesiz ülkelere gidin ister de yurt içinde bir tatil beldesinden seçim yapın ama balayını planlarken kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken hususlara dikkat edin. Peki nedir bu dikkat edilmesi gereken şeyler diyorsanız buyurun yazının devamına…

1. Son dakika planlarından kaçının.

Balayı söz konusu olduğunda ayrıntıların detaylı bir şekilde düşünülmesi ve son dakikaya bırakılmadan adımların doğru belirlenmesi gerekir. Çok kısa sürede planlanan balayı tatilinde genellikle sonuçlar memnuniyet vermez. Bunun için henüz düğün tarihiniz yaklaşmamışken muhteşem bir balayı tatilini planlamış olmanızda fayda var. Yurt içinde balayı yapmayı düşünüyorsanız kendi başınıza karar vermenizde sakınca yok ama eğer yurt dışında bir tatil istiyorsanız tur firmalarından görüş alarak karar vermeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Bu sayede düğün telaşından sonra bir de balayı planlamanın stresini yaşamamış olursunuz.

2. Erken rezervasyon her açıdan daha avantajlı.

İster eşinizle beraber isterseniz de balayı turları düzenleyen bir firmayla tatil planı yapmayı seçin ama kavranması gereken en önemli nokta erken rezervasyon seçenekleri olmalı. Hangi tatil seçeneğini seçerseniz seçin uçak biletlerinden tutun da kalacağınız mekânın rezervasyonlarına kadar erkenden seçim yapmak birçok avantajı da beraberinde getirir. Bu avantajlardan bir tanesi bütçenizi sarsmayacak bir seçeneği değerlendirmek bir diğeri de dilediğiniz yerde dilediğiniz oteli seçtiğinizde kalacağınız odanın manzarasına kadar karar verebilme avantajı.

3. Eşinizle ortak zevklerinize ve neleri sevdiğinize karar verin.

Erken rezervasyonla gidilen ya da sırf ucuz diye seçilen balayı tatillerinde gözden kaçırılan en önemli konu bu tatil paketi içerisinde nelerin yer aldığını iyice araştırmak. Yüzmekle uzaktan yakından ilgisi olmayan birinin herhangi bir ada ülkesine gitmesinin ya da sırf fiyatı uygun diye hiç hoşuna gitmeyecek kültürlerle karşı karşıya kalması oldukça mantıksız olur. En iyisi elinize bir kalem alın, önce kendinize göre balayı tatilinde nelerin olmasını istediğinizi yazın yanına da eşinizin beklentilerini yazın. Nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmayacağınız net bir şekilde belli olduktan sonra rahatlıkla planlamanızı yapabilirsiniz.

4. Bütçe planlamasını doğru yapmalısınız.

Mali durumunuzu hesapladıktan sonra kendinize en uygun tatil seçeneğine yönelmek her açıdan önemli bir detay. Özellikle balayı turları gibi özel konseptlerde bütçe planlaması normalin iki katı öneme sahip oluyor. Bütün detayları hesaba katmadan yapılan hesaplamalar sonrasında ciddi sıkıntılar ortaya çıktığı gibi tatilinizin zehir olması bile muhtemel. Bu sebeplerden dolayı balayınızı planlarken tur şirketleriyle hareket etmek size biraz daha fazla avantaj sağlıyor. Bütün teferruatlarla onlar ilgilendiği için size sadece içeriğini inceleyip ücreti ödemek kalıyor.

5. Yanınızda olması gereken evrakları ve çantanızı önceden hazır edin.

Çok sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de balayı tatiline gidildiğinde gerekli olan evrakların veya valizlerden bazılarının unutulması oluyor. Balayına genellikle düğün gecesi ya da hemen ertesi sabah aceleyle çıkıldığı için bu durumun herkesin başına gelmesi olağan. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için tatile çıkmadan en az birkaç gün önce gerekli evraklar ve tatil bölgesinde ihtiyacınız olabilecek eşyalar önceden hazırlanılıp bir kenara koyulmalı.

6. Tatile gideceğiniz yerin bütün koşullarını araştırın.

Balayı tatili için yurt dışına olan talep her sene bir kat daha artıyor. Yurt dışında tatil yapmak için önemli olan husus ise gideceğiniz yerin sizden yerine getirmenizi istediği şartlar. Seyahatiniz vizesiz bir ülkeye ise önemli bir problemle karşılaşma ihtimaliniz düşük ama gideceğiniz ülke veya şehirden bihabersiniz gerçek anlamda sorun yaşayabilirsiniz. Eğer balayı tatil planını bir tur firmasıyla yaptıysanız onlar size tüm bilgilendirmeleri sunar ama kendi kendinize böyle bir plan yapıyorsanız o yere giriş için gereken şartları, yeme içme, konaklama ve yapılabilecek aktiviteleri detaylı bir şekilde araştırmayı ihmal etmemelisiniz.

7. İnternette araştırma yapmak sizi daha çok fikir sahibi yapar.

Kulaktan dolma bilgilerle balayı gibi özel bir tatili planlamak çok anlamlı olmaz hele ki sadece bir tıklamayla her şeyin öğrenilebildiği bir çağda. Sadece bir tur şirketiyle konuşup onların sunduğu seçeneklerden yararlanmak da bazı şeyleri kaçırmanıza sebep olabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için internete girip bütçenize dost ve oldukça keyifli geçecek bir balayı tatili için nereler uygunmuş araştırın. İster yurt içi ister yurt dışı olsun gitmek istediğiniz yeri belirledikten sonra o yere daha önce gidenlerin internete bıraktıkları yorumları okuyun. Elbette her yorum objektif olmayabilir ama gerçek anlamda yaşadıklarını paylaşanların yorumları karar vermenizde etkili olur.

8. Gezilecek yerler listesi hazır olsun.

Balayı tatiliniz için hayatınızda hiç gitmediğiniz bir yere gidecekseniz ön araştırma her şeyin mükemmel olması için oldukça önemli. Eşinizle tarihi yerlere gitmekten mi hoşlanırsınız, romantik saatler geçirebileceğiniz yerleri mi merak ediyorsunuz bunların hepsini ister internetten isterseniz de tur firmalarından öğrenebilirsiniz. Gideceğiniz yerin mutfağı damak tadınıza uyuyor mu, oranın kesinlikle gezilmesi gereken yerleri nereler, normal yaşantıdaki fiyatlar sizin bütçenize uygun mu gibi soruların cevaplarını tatile çıkmadan önce öğrenirseniz, unutulmaz bir balayı tatili yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

9. Zaman planlaması olmazsa olmaz.

Balayı tatiline uçakla gidecekseniz saatlerine dikkat ederek olabildiğince erken havaalanında olmanız yaşayacağınız stresi azaltır. Eğer tatile kendi aracınızla çıkacaksanız trafiğin yoğun olabileceği bölgeleri araştırıp zaman konusunda biraz daha hassas olun. Tatile gidiş ve geri dönüş zamanlarını iyi hesaplayın, uyku düzeninizi ona göre belirleyin ve hazırlanma hızınızı da hesaba katmayı unutmayın. Sizin elinizde olmayan örneğin hava durumu gibi koşulları da göz önünde bulundurarak balayı yolculuğuna erken çıkmaya özen gösterin.

10. Yaşanabilecek acil durumlar için tedbirinizi alın.

Balayı gibi özel bir tatile çıkıldığında elbette ki hiç kimse acil bir durumla karşılaşmak istemez ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın. Özellikle maceraperest bir çiftseniz olası acil durumları önceden hesaba katmanızda fayda var. Yanınızda acil bir durumda ulaşılabilecek bir kişi veya kişilerin iletişim bilgilerini bulundurun. Her seyahatin olmazsa olmazı acil durum çantasını yanınızdan eksik etmeyin. Yaşanabilmesi muhtemel bir yaralanma ya da zehirlenme gibi olumsuz durumları acil durum çantası sayesinde kolaylıkla atlatabilirsiniz.

11. Monoton olmayın, aktif olmayı hedefleyen bir plan yapın.

Yurt dışı ya da yurt içi fark etmeksizin balayı tatilinizi nerede yapacağınıza karar verirken çift olarak daha fazla nasıl eğlenebiliriz diye düşünün. Balayına çıkmış bir çiftin her gününü tarihi yerleri gezerek geçirmesi ne kadar sıkıcı olabilecekse her gün denize girmek de aynı derecede sıkıcı olabilir. Ne kadar farklı aktivite yaparsanız o kadar çok eğleneceğinizi bilmelisiniz. Bunun için de gideceğiniz yerde yapılan festivalleri, düzenlenen farklı organizasyonları ve spor aktivitelerini araştırmayı ihmal etmeyin. Bütün detayları atlamadan balayı tatilinizi planladıktan sonra unutulmaz bir tatil için gün sayabilirsiniz artık.                 

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.