Bireysel mi Turla Gezmek mi?

Tatil konusu her ne kadar keyif için yapılan bir aktivite olsa da oldukça ciddi bir mesele olduğunu atlamamak gerekir. Neredeyse bütün yılınızı çalışarak ya da sorumluluklarınızla ilgilenerek geçirdiğiniz düşünülünce size mutluluk verecek ve kafanızı dinlendirecek güzel bir tatil planlamak en doğal hakkınız. Tatil için kendinize ayırabildiğiniz vakit az ve o vakti en iyi nasıl değerlendireceğinizi bilmiyorsanız kafanızı kurcalayan düşünceleri bir kenara bırakın ve sizin için en iyi fırsatı sunan tur şirketiyle konuşarak tatil planınızı yapın. Bireysel olarak bir tatil planı yapmaktansa turla gezmek birçok konu açısından size avantaj sağlar. İkna olmakta zorlanıyorsanız turla gezmenin size sağlayacağı avantajları daha yakından inceleyelim.

1. Fiyatlar konusunda turla gezmek her zaman avantaj sağlar.

turla gezmek

Nasıl bir tatil ya da gezi planı yaparsanız yapın kendi aracınızla bireysel bir gezi planı yapmak çok fazla maliyete neden olur. Özellikle tatil planınızı aylar öncesinden netleştirip her şeyi ayarlamadıysanız günün sonunda uçak biletleri ve otellerin oldukça pahalı olduğunu görünce senede bir kez yapabileceğiniz tatilden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Tur şirketleri birçok farklı yer görme fırsatı sunmasının yanı sıra uygun ödeme seçenekleriyle de unutulmaz bir tatil yaşama imkânı sağlıyor.

Tur firmasıyla tatile çıktığınızı varsayarsak ödeme yapacağınız tek şey tur firmasının ücreti. Uçak biletinden konaklayacağınız otele, şehir gezilerinden sabah kahvaltılarına kadar birçok maliyetli konu tur firmasına ödediğiniz ücretin içeriğine dâhil olduğu için ekstra bir ödeme yapmazsınız. Hatta bazı tur rotalarını tercih ettiğinizde ücretin içerisine ekstra turlarda dâhil ediliyor ve bu sayede her dakikası dolu dolu geçen bir tatil yapma imkânınız oluyor.

2. Bilet bulma konusunda çekebileceğiniz sıkıntılar ortadan kalkar.

uçak bileti

Maliyeti düşük ve keyif alacağınız bir tatil yapmak için sürekli online bilet sitelerinden fiyatları takip etmenize hiç gerek yok. Özellikle son dakikada yapacağınız bireysel bir tatil planı için fiyatı da bir kenara bırakırsak yer bulamama riskiniz de oldukça fazla. Yolculuk biletlerinden konaklayacağınız mekâna kadar bütün uğraştırıcı konuları önceden ayarlayan tur firmaları sizler için en doğru seçim olacak. Tur firmasının sağladığı bu inanılmaz avantaj sayesinde önceden bilet rezerve edip satın almak gibi sıkıntılardan kurtulmanın yanında gün aşırı kampanyaları ve ucuz biletleri kovalamaktan kurtularak stresten uzaklaşmak niyetiyle yapacağınız tatil için stres yaşamamış olursunuz.

3. Yolculuğunuz esnasında daha fazla keyif almak için turla gezmek tercih sebebi olabilir.

turla gezmek

Seçim yapacağınız tatil paketlerine göre tur şirketiyle beraber lüks ve en rahat araçlarla seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uçak yolculukları sırasında yaşayabileceğiniz sıkıntıların azalması tur şirketini seçmeniz için yeterince güzel bir sebep. Bunun yanında otobüsle yapacağınız yolculuk boyunca tatil yapacağınız asıl yere gidene kadar yol güzergâhında farklı şehirlerde verilecek molalarda yeni yerler görebilir, ekstra keyifli zaman geçirebilirsiniz. Tur şirketinin anlaşmalı olduğu mola tesislerinde dinlenirken aynı zamanda da damak zevkinizi genişletecek tatları deneme imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca şehre geldiğinizde şimdi ne yapacağım, nereye gideceğim gibi soruların içinde kaybolmadan ve şehir içi ulaşıma gereksiz ücretler ödemeden tur firmasının sizin için ayırdığı araçlarla gezinize devam edebilirsiniz.

4. Nerede konaklayacağınız konusunda hiç endişe etmeyin çünkü tur firması sizin için önceden belirler.

kapadokya

Güzel bir tatile çıkmadan önce ortaya çıkan en önemli problem nerede konaklama yapılacağının bilinmemesi. Bu durumun sizi yormaması için bırakın da tur şirketi sizin için bu problemi ortadan kaldırsın. Bireysel bir tatil planı yaptığınızda gideceğiniz yere ulaşıncaya kadar konaklayacağınız yer kafanızı kurcalayıp size huzursuzluk verebilir. Özellikle yurt dışına çıkıyorsanız konaklamak için güzel bir yer bulmaktan ziyade güvenli bir yer olup olmadığı konusunda içiniz hiç rahat olmayacak. Sadece yurt dışı değil yurt içinde de ilk defa gittiğiniz bir yerde rahat ve güzel bir otel bulma sıkıntısı yaşayabileceğiniz için tatiliniz daha tam anlamıyla başlamadan huzursuzluk içinizi kemirebilir. Tatil planınız ister yurt içine olsun ister yurt dışına olsun turla gezme seçeneğini değerlendirirseniz konaklayacağınız mekânın çok önceden belirlenmiş olmasından dolayı büyük bir avantaja sahip olursunuz.

5. Gittiğiniz yerin en ünlü bölgelerini kısa sürede keşfedebilirsiniz.

İlk kez gittiğiniz bir yerde mutlaka gezilmesi gereken yerler neresi, müzelere nasıl gidebilirim, en ünlü meydanlara nasıl ulaşırım, en güzel mimariler nerede bulunuyor gibi soruları en iyi bilen kişi şüphesiz seyahatiniz sırasında size eşlik eden ve işinde son derece profesyonel olan rehberler olur. Bireysel olarak çıktığınız bir tatilde nereye nasıl gideceğinizden tutun nereye park edeceğiniz konusunda bile saatlerinizi tamamen boşa harcayabilirsiniz. Üstelik en kötüsü de gidebileceğiniz en güzel yerleri buldunuz diyelim o yer hakkında detaylı bilgilere ulaşamayacağınız için çok fazla anlamının olmaması. Tüm bu sorunlarla uğraşmak yerine fotoğraf makinenizle bol bol fotoğraf çekerken rehberin size anlatacağı detaylı bilgiler sayesinde yeni yerler keşfetmenin zevkini yaşayabilirsiniz. Bireysel olarak çıktığınız bir gezide yine keyif alabilirsiniz ama döndüğünüzde arkadaşlarınıza ya da ailenize anlatacak pek bir şey bulamazsınız.

6. Belki de turla gezmenin en büyük avantajı yurt dışında tatil yapmayı kolaylaştırması olabilir.

Öncelikle tatilinizi planladığınız tur firmasının yardımıyla vize işlemlerini çok kısa sürede ve oldukça kolay yoldan halledebilirsiniz. Bu sayede boşuna zaman kaybetmemiş olacağınız gibi vize için gerekli olan evrakları toparlamak için koşturup durmaktan da kurtulursunuz. Yurt dışına tatile gitmek için bir fırsatınız var ve vize derdinden tutun da yabancı dil bilmeme sorununa kadar birçok ciddi mesele keyfinizi kaçırıyorsa tur firmasına başvurmak kuşkusuz en iyi seçenek. Bireysel olarak yurt dışına gitmeyi düşününce bu sıkıntılar insanın aklına geliveriyor ve yurt dışı planları daha hayata geçirilemeden bitiveriyor. Birçok tur firması yurt dışı tatilleri için vize konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Ayrıca geziniz sırasında yanınızda olacak tur rehberi sayesinde de yabancı dil konusunda yaşayabileceğiniz sorunlar da en aza indirgeniyor. Sadece vizeyle girilen ülkeler değil vizesiz girilebilen ülkelerde de tur firmasıyla beraber hareket etmek unutulmaz bir yurt dışı tatili yaşamanız konusunda büyük avantajlar barındırıyor.

7. Yeni arkadaşlar edinmek de turla gezmeyi cazip kılıyor.

Güzel bir tatil yapmak istiyorsunuz ve tek başınıza olmak biraz canınızı sıkıyor. Yalnız başınıza uzun bir otobüs yolculuğuna çıkmak ya da uçakla seyahat etmek ve sonrasında da tek başınıza etrafı gezmek pek de ilginizi çekmiyor olabilir. Turla beraber bir yolculuğa çıkmak ve oradaki insanlarla beraber gezmek bütün bu olumsuz şeyleri ortadan kaldırıyor. Tur firmasına gittiğinizde önünüze yurt içi veya yurt dışı fark etmeksizin birçok seçenek sunulur. Her insanın farklı beklentisi olacağı için o tatil paketleri arasından kendisine en uygun olanı seçer. Siz de seçimlerinizi buna göre yapacağınız için o insanlarla tanışıp anlaşmanız kaçınılmaz olur. Bu sayede yolculuğunuz esnasında da keşfedilecek yerleri gezerken de her şey daha keyifli hale gelir. Sadece yalnız başınıza değil grup olarak böyle bir tura katıldığınızda da sizinle aynı kafadaki bir başka grupla bir araya gelerek son derece eğlenceli bir tatil yapabilirsiniz.   

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.