Deniz Sezonunu Hemen Şimdi Açmak İsteyenler İçin Harika Rotalar

Deniz sezonunu açmak için Mayıs ayı biraz erken geliyor olabilir ama aslında hiç de öyle olmadığını yazının devamını okuduğunuzda göreceksiniz. Üstelik Mayıs ayında denize girebileceğiniz birçok yerde sezon açılmadığı için plajlar boş oluyor ve herhangi bir ücret de alınmıyor. Sizi bunaltmayacak bir hava eşliğinde güzel bir tatil yapmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Akdeniz ikliminin yaşanmasından dolayı Mayıs ayında istediğiniz saatte denize girebilme imkânı sunan tatil bölgelerine yakından bakalım.

1. Datça, Muğla

datça

Kalabalık tatil rotalarından pek hoşlanmayanlardansanız Datça, Mayıs ayında gidilebilecek en güzel yerlerin başında yer alıyor. Hava o kadar güzel ki hem denize girebilecek kadar sıcak hem de keyifli yürüyüşler yapmaya uygun. Datça’ya gidip birbirinden güzel yerleri keyfetmeye başladığınızda adeta bir cennete geldiğinizin farkına varacaksınız. Elbette Datça’nın sadece denizine girdiğinizde değil köklü tarihine şahitlik ettiğinizde de büyük bir zevk alacaksınız. Knidos Antik Kenti’nden tutun da Kargı gibi Datça’nın cennet koylarını Mayıs ayında ziyaret etmek sizin için ayrıcalık olacak. Yel değirmenlerinden çiçek kokulu şirin sokaklarına limanından berrak plajlarına kadar her yönüyle aklınızı başınızdan alacağından emin olabilirsiniz. Can Yücel’in de satırlarında da ölümsüzleşen Datça, Mayıs ayında bir başka güzel.

2. Bodrum, Muğla

bodrum

Bodrum’un şüphesiz en güzel zamanları ilkbahar aylarında yaşanır. Bodrum lalesi olarak anılan anemonların her yeri süslemiş olduğu Bodrum’da o yaz aylarındaki inanılmaz kalabalıktan eser olmuyor. Denizin de tam girilebilecek düzeyde ısınmış olması tatilcileri sevindirecek bir haber. Üstelik Mayıs ayında gittiğinizde plajlar için de hiçbir ücret ödemenize gerek kalmıyor. Dünyanın yedi harikası içinde yer alan Halikarnas Mozolesi’ni de bünyesinde barındıran Bodrum yemek konusunda da oldukça derin bir kültüre sahip. Akdeniz, Rum ve Ege mutfağının bütün izlerini taşıyan Bodrum mutfağında özellikle zeytinyağlı yemekler ziyaret edenlere parmak ısırtıyor. Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Bodrum Antik Tiyatrosu sayesinde Mayıs ayında başınızı kaşımaya vakit bulamayacağınız müthiş bir tatil yapabilirsiniz.   

3. Alanya, Antalya

alanya

Temmuz ve Ağustos aylarının inanılmaz derece sıcak yaşandığı Alanya’da denize girmek için en güzel aylar Mayıs, Eylül ve Ekim. Şimdiden Alanya’ya giderek durgun denize girip upuzun sahillerinde bulunan palmiye ağaçlarının altında baharın tadını çıkarabilirsiniz. Mayıs ayında Alanya’da yapabileceğiniz aktiviteler elbette sadece denize girmekle de sınırlı değil. Dimçay’a giderek balık yiyebilir, tekne turlarına katılabilir, Arkeoloji Müzesi, Alanya Kalesi ve Damlataş Mağarası gibi baş döndürücü yapıları keşfe çıkabilirsiniz. Akdeniz iklimi yaşandığı için Alanya’ya gidilebilecek en güzel zamanlar ilkbahar ayları olabilir. Bu arada unutmadan söyleyelim Alanya’ya gidip tersaneyi ve Kızıl Kule’yi görmeden dönerseniz pişman olabilirsiniz. Kızıl Kule, limanı, kaleyi ve tersaneyi denizden gelebilecek saldırılara karşı korumak için 1226 yıllarında Selçuklu Sultanı Keykubat tarafından inşa ettirilmiş. 

4. Kaş, Antalya

kaş

Daha tatil sezonu açılmadan denize girmek ve dalış yapmak meraklısıysanız bir an önce Kaş’a doğru yola çıkmalısınız. Daha önce hiç sualtı dalışı yapmadıysanız bile endişelenmenize hiç gerek yok çünkü orada size bunun eğitimlerini verebilecek okullar bulunuyor. Yaz aylarının bunaltıcı sıcakları henüz gelmemişken bu mükemmel ilçenin keyfini sürün. Küçük bir tatil bölgesi olmasına hiç aldırış etmeyin ister sakin bir tatil yapmak isteyin ister de her anı dur durak bilmeden eğlenceli olacak bir tatil isteyin nasıl bir tatil hayal ediyorsanız Kaş’ta hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her köşesinde Likya döneminin kalıntılarına rastlayabileceğiniz Kaş’ın tarihi milattan önce 4. yüzyıla kadar dayanıyor. Kaş’a gitmişken yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini çeken Üçağız Köyü ve Kekova’ya uğrak vermeden tatilinizi bitirmemenizi tavsiye ederiz.

5. Fethiye, Muğla

fethiye

Mavi ve yeşilin her tonunun bir arada bulunduğu Fethiye’de tatil yapmak için yaz aylarını beklemenize gerek yok çünkü şahane deniziyle tatil sezonu şimdiden açıldı. Saklıkent, Fethiye Limanı, Kayaköy gibi muhteşem yerleri gezebileceğiniz Fethiye aynı zamanda da Ölüdeniz gibi tüm dünyaca meşhur bir koy ve plaja sahip. Heyecanı her hücrenizde hissedeceğiniz yamaç paraşütünü Babadağ’dan atlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Yükseklerde uçmaktan korkuyorsanız şayet trekking, kaya tırmanışı, dağcılık, tüplü dalış, kano ve binicilik gibi saymakla bitmeyecek aktivitelerden dilediğinizi seçebilirsiniz. The Times tarafından ülkemizin 6 saklı tatil cennetlerinden biri olarak gösterilen Faralya Köyü, Fethiye’de mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Birçok antik kentin bulunduğu Fethiye’de Faralya Köyü de Antik Likya yolu üzerinde yer alıyor.

6. Arsuz, Hatay

arsuz

İnce kumu ve tertemiz deniziyle ün yapmayı başarmış olan Arsuz, Akdeniz’in en güzel koylarından birisi. Tam da Mayıs ayında gidilecek Arsuz’da hem tarihi ve turistik mekânları gezebilir hem de deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Arsuz’a gitmişken dillere destan Hatay mutfağının lezzetlerini denemeden, Meryem Ana’nın banyo yaptığı söylenen Meryem Ana Havuzu’nu ziyaret etmeden ve Arsuz Kalesi’ni görmeden tatilinizi sonlandırmayın. İlkbahar aylarının vazgeçilmezi olmasının yanı sıra medeniyetlerin beşiği olarak da bilinen Arsuz için plan yapmaya vakit kaybetmeden başlasanız iyi edersiniz. Size yeryüzünde cenneti yaşatacak Arsuz’da eğlence mekânlarına gidebilir, nehrin denize döküldüğü yerde bulunan kafelerde keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Farklı fotoğraflar çekmeyi seviyorsanız Konarcık Limanı’nın yakınlarına gidebilir ve mavinin her tonunun fotoğraflarını çekerek o anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

7. Manavgat, Antalya

manavgat

Huzur veren yapısı, temiz havası ve sükûnetiyle Manavgat, Akdeniz Bölgesi’nde tatil yapılabilecek en güzel yerler arasında bulunuyor. Yaz aylarında sadece Türkiye’nin birçok yerinden değil dünyanın da her yerinden tatilciyi ağırlayan Manavgat’a kalabalık olduğu dönemde gitmektense denizinin şimdiden ısındığı Mayıs ayında gitmek doğru bir seçim olur. Antik dönemlerden günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Manavgat her yıl yerli ve yabancı misafirin akınına uğruyor. Sadece tatil beldesi olduğu için değil arkeolojik kalıntıları da içerisinde bulundurduğu için önemi oldukça fazla. Şıhlar köyünde bulunan Seleukeia Antik Kenti, Helenistik, Roma ve Bizans zamanlarına ait iki katlı agora, hamam ve şapel kalıntılarını bünyesinde barındırıyor. Yaz aylarında düzenlenen festivallerle artık bütün dünyanın bildiği Side, Manavgat’ın en önemli turizm bölgesi olarak sizin de tercih sebebiniz olabilir.

8. Marmaris, Muğla

marmaris

Dillere destan ve saymakla bitmeyecek Marmaris koy ve plajları yaz gelmeden denize girmek isteyenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken seçenekler arasında bulunuyor. Birçoğunda giriş ücreti ödemeden eşsiz doğanın içinde denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Eşsiz yapısıyla Turunç Koyu, sualtı mağaraları ve kayalık alanlarıyla ülkemizin dalış turizmi açısından en zengin bölgesi olarak kabul ediliyor. Marmaris’te denizin tadını çıkardıktan sonra 3-4 gününüzü de tarihi bir yolculuğa çıkmak için ayırmanızı tavsiye ederiz. İyonlar döneminde yapılan Marmaris Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yenilenip genişletilmiş. On sekiz oda, bir çeşme ve arktan oluşan bu kale 1. Dünya Savaşı esnasında ciddi ölçüde zarar görmüş. Daha sonra restore edilen Marmaris Kalesi şu anda 1991 yılından bu yana müze olarak hizmet veriyor. Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi adına yaptırılan Hafsa Sultan Kervansarayı da görülmeye değer tarihi yapılardan bir tanesi.          

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.