Eskişehir Yeme İçme Rehberi

Eskişehir denildiği zaman akıllara, kültürel ve tarihi mekânların ön planda olduğu, eğlencenin bir an olsun kaybolmadığı dinamik bir öğrenci şehri geliyor. Oysa Eskişehir’i gezip görmeye değer unsurlardan bir tanesi de yoğun yeme içme kültürü. Eskişehir mutfağında gerek Balkan, gerekse de Kafkas göçmenlerinin oldukça ciddi bir payı bulunuyor.

Zaten Eskişehir’in en sevilen esnaf lokantalarına, restoranlarına ya da pastanelerine baktığınız zaman çoğunun tarihe tanıklık eden sembol yerler olduğunu göreceksiniz. Eskişehir’de hangi lezzetin en güzel hangi mekânda yeneceğini merak ediyorsanız, tam olarak doğru yerdesiniz. Eskişehir yeme içme rehberi ile karşınızdayız. İşte Gezipero Eskişehir Odunpazarı Turu ile keşfedebileceğiniz yeme içme mekanları:

1. Abdüsselam’da Balaban Kebabı

Eskişehir Abdüsselam
Foto: Biz Evde Yokuz

Balaban kebabı, tıpkı çibörek gibi Kırım Tatarları tarafından mutfağımıza kazandırılan lezzetler arasında yer alıyor. Eskişehir’in en bilinen lezzetlerinden olan Balaban kebabı, Balaban köfte şeklinde de biliniyor. Balaban kebabı Eskişehir’de yiyebileceğiniz en ideal mekan Arifiye Mahallesi’nde yer alan Abdüsselam diyebiliriz. Abdüsselam Balaban Kebap Salonu, 1938 senesinden bu yana başarılı bir şekilde hizmet etmeye devam ediyor. Neredeyse bir asrı deviren bu tarihi mekân, Eskişehir için oldukça özel bir yerde duruyor.

Balaban kebabı

Yılların deneyimini hizmetine yansıtan mekânın en önemli sırrı kemik suyu ve et seçimi konusundaki hassasiyeti. Balaban kebabı, pidelerin ufak ufak doğrandığı, kemik suyu ile ıslatıldığı, özel sosların üzerine serpiştirildiği, köftelerden oluşan lezzetli bir kebap türü olarak biliniyor. Zaten Abdüsselam, açıldığı ilk dönemde sadece köfte dükkanı olarak hizmet veriyordu. Bu arada Balaban, Tatarcada, “fazla, bol” manasına geliyor. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere Balaban kebabında porsiyonlar, oldukça cömert bir şekilde sunuluyor. Bu harika kebabı Eskişehir’de Abdüsselam dışında; Fahrettin Usta Kebap Salonu, Köfte’s Balaban Kebap gibi mekanlarda da yemeniz mümkün.

Adres: Arifiye, Belediye Sk. No:11, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 231 14 44

2. Papağan’da Çibörek

çibörek

Eskişehir denildiği zaman akla gelen ilk lezzetlerden bir tanesi çibörek. Çibörek esasen Tatar mutfağının bir ürünü. Yolunuz Eskişehir’e düşerse, çibörek yiyebileceğiniz pek çok mekan bulunuyor; ancak bunların içinde Papağan Çibörek Salonu’na özel bir parantez açmamız gerekiyor. Çibörek konusunda deyim yerindeyse branşlaşmış bir mekan olan Papağan, bu özel lezzetin hakkını her anlamda veriyor. Eskişehir’in en meşhur çibörekçisi olan mekanda tek bir porsiyon içinde beş çibörek yemeniz mümkün. Papağan Çibörek Salonu, 1975 senesinden bu yana Odunpazarı ilçesi içindeki Köprübaşı Caddesi’nde hizmet veriyor. Bilhassa öğrencilerin favori mekanı olan Papağan’da fiyatlar oldukça ideal. Çibörek’i Eskişehir’de Papağan dışında Kırım Tatar Kültür Çibörek Evi, Eskişehir Çibörek Evi gibi mekanlarda yiyebilirsiniz.

Adres: Arifiye, Köprübaşı Cd. Yalbı Sok No:5, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 231 43 62

3. Tanınmış Helvacı’da Met Helvası

Eskişehir Tanınmış Helvacı
Foto: Biz Evde Yokuz

Balaban kebabı ve çibörekten sonra sırada ağzınızı tatlandıracak geleneksel bir lezzet var: Met Helvası. Şehre özgü bir lezzet olan met helvasının yapımı oldukça güçtür. Geleneksel met değnek oyunundan dolayı ortaya çıkan bu helva, o dönem oyunu kaybeden kişiler tarafından ceza olarak yapılıyordu. Bugün Eskişehir’de hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken met helvasını tatmak için size Tanınmış Helvacı’yı önerebiliriz. Tanınmış Helvacı, her anlamda adının hakkını veriyor. Değirmen Sokağında yer alan mekânda her daim uzun kuyruklarla karşılaşabilirsiniz. Burada hem met helvanın tadına bakabilir, hem de sevdiklerinize götürebilirsiniz.

met helvası

Her daim taze üretim yapan Tanınmış Helvacı’da ürünler çoğunlukla öğleden sonra tükeniyor, dolayısıyla alışverişinizi akşama kalmadan tamamlamanız gerekiyor. Tanınmış Helvacı’da tereyağlı, tahinli, cevizli ya da nuga helvası gibi çeşitlerden söz edebiliriz. Eskişehir’in yakın dönem tarihine tanıklık etmiş bu özel mekan 1875 senesinden bu yana başarılı şekilde işliyor. Met helvasını yemek için diğer alternatifler ise Balkan Şekerleme ve Eriş Helva’dır.

Adres: Deliklitaş, Değirmen Sk., 26090 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 231 14 13

4. Karakedi Bozacısı’nda Boza

Karakedi Bozacısı

Eskişehir’in renkli lezzet duraklarından biri de boza denilince akla gelen ilk mekan olan Kara Kedi. Tanınmış Helvacı’nın önünde oluşan kuyruğun bir benzerini bizzat Kara Kedi’de görebilirsiniz. Boza geçmiş yıllara kıyasla daha az tüketilen bir içecek; ancak bu durum Eskişehirliler için asla geçerli değil. Yıllara meydan okuyan Kara Kedi’nin varlığı, boza aşkını da diri tutuyor. Bol tarçınlı bozayı leblebi ile birlikte tüketmenizi önerebiliriz. Köprübaşı Caddesi’nde yer alan Kara Kedi’de yaz aylarında bozanın yanında mekanın kendine has meyve sularına da büyük bir ilgi oluyor. Boza yapmaya 1925 yılında başlayan Kara Kedi, bu içeceği çok sevmeyen kişilerin dahi ezberini bozuyor. Yoğun yapısından dolayı boza genelde çay kaşığı ile birlikte servis ediliyor.

Adres: Arifiye, no:, Köprübaşı Cd. No:22, 26750 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 231 12 31

5. Pino’da Hamburger

Eskişehir Pino Hamburger

Eskişehir merkezde yer alan yeme içme mekanlarına daha çok öğrenciler ilgi gösteriyor. Bu nedenle öğrencilerin ilgi ve beğenileri, lezzet duraklarını da önemli ölçüde etkiliyor. Gençlerin müdavini olan mekanlardan biri olan Pino, hamburger konusunda tam anlamıyla çağ atlamış bir mekan. Birbirinden nefis hamburger çeşitlerini oldukça uygun fiyata yiyebileceğiniz Pino, yılın her dönemi dolup taşıyor. Burada özellikle pizzaya, ev yapımı burger menülerine ve nefis patateslere büyük bir ilgi var. Diğer mekanlar kadar eski olmasa da Pino’nun şehirde ciddi bir ağırlığı var. Dünyaca ünlü fast-food zincirleri dahi çoğu zaman Pino kadar iş yapamıyor. City Burger House isimli mekanı Pino’nun bir alternatifi olarak görmek mümkün. 35 yıllık bir geçmişi olan Pino, İsmet İnönü Caddesi’nde yer alıyor.

Adres: Hoşnudiye, İsmet İnönü_1 Cd 60/A, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

Telefon: (0222) 231 75 32

6. Mazlumlar Muhallebicisi’nde Sütlü Tatlılar

Mazlumlar Muhallebicisi
Foto: Oburcan

Listemize sütlü tatlılar ile devam ediyoruz. Eskişehir’de bu alanda zirvenin sahibi Mazlumlar Muhallebicisi. 1927 yılında kurulan işletme, 1970’lerin başına kadar aralıksız olarak devam etti. Yakın zaman önce ise Eskişehir Belediyesi’nin de uğraşları ile yeniden şehre kazandırıldı. Mazlumlar Muhallebicisi’nde şu anda üçüncü kuşak sahne alıyor. Bunca sene geçmesine rağmen aynı lezzeti korumayı başarmışlar. Mekanda tavukgöğsü, kazandibi ve su muhallebisine özellikle büyük bir ilgi var. Merkezde, Haller Gençlik Merkezi’nin sokağında yer alan Mazlumlar Muhallebicisi, kendi alanında tam anlamıyla rakipsiz. Lüks işletmelerin aksine kendi duruşlarından ve işletme anlayışlarından en ufak bir ödün vermeyen bu güzel mekanda, kendinizi müthiş bir nostalji rüzgarının içinde hissedebilirsiniz.

Adres: Eskibağlar, Üniversite Cad. Haller Gençlik Merkezi D:23, 26170 Tepebaşı/Eskişehir

Telefon: (0222) 320 71 18

7. Trakya Restaurant’ta Ev Yemekleri

Eskişehir Trakya Restaurant

Biraz da ev yemekleri diyelim mi? Malum, Orta Anadolu’nun geleneksel yeme içme kültürünü önemli ölçüde bünyesinde barındıran bir şehirden bahsediyoruz. Mutfağı böylesine zengin bir şehirde, ev yemeklerini es geçmek olmaz. Eskişehir’in geleneksel lezzetlerini yansıtan mekanların başında Trakya’yı sayabiliriz. Trakya, 2. Dünya Savaşı devam ederken şehre göç eden Rum bir aile tarafından kurulmuş bir mekan. Tepebaşı Belediye binasının hemen yanında yer alan Trakya, şehrin aynı zamanda en nezih restoranları arasında kabul görüyor. 1946 yılından beri ayakta olan esnaf lokantası, gurmelerin her daim favori listelerinde yer alıyor. Makarna, balık, tavuk, salata ve tatlı çeşitleriyle hizmet veren Trakya’nın en önemli rakibi Birsen Lokantası olarak gösterilebilir.

Adres: Hoşnudiye, Şahin Cd No:84, 26130 Tepebaşı/Eskişehir

Telefon: (0222) 330 52 02

8. Kasr-ı Nur’da Kahvaltı

Eskişehir Kasr-ı Nur

Kahvaltı için son yıllarda şehirde pek çok alternatif oluşmasına rağmen Kasr-ı Nur isimli mekanın tahtını sallamak bir hayli güç görünüyor. 200 yıllık müthiş bir konağın restore edilmesiyle ortaya çıkarılan mekan, otantik ambiyansı ile dikkat çekiyor. Temel branşları serpme kahvaltı ve kahve olan mekan sayesinde Eskişehir’de güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Odunpazarı içinde yer alan Kasr-ı Nur Kahvaltı Salonu’nda senenin her dönemi çok sayıda turistle karşılaşmak olası. Kahv6, Doyuran Kafe ve Hot’n Fun, kahvaltı konusunda önerebileceğimiz diğer mekanlar arasında yer alıyor. Gezipero Eskişehir Günübirlik Turlar sayesinde bu keyifli lezzet duraklarını keşfedebilirsiniz.  

Adres: Paşa, Koca Müftü Sk. No:6, 26000 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 230 57 03

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.