Eskişehir’de Gezilecek Yerler, Yapılacak Aktiviteler

Türkiye’nin öğrenci kenti, eğlence, kültür, sanat ve tarihi etkinliklerin eksik olmadığı harika bir şehirdeyiz bugün! Eskişehir…

Gezipero Eskişehir Odunpazarı günübirlik turlar ile büyük bir kısmını keşfedebileceğiniz Eskişehir’i baştan sona fethedeceğiz bugün. Türkiye’de en yaşanabilir şehirler listesinde ilk sıralarda gelen Eskişehir’in kuruluş tarihi ise Milattan Önce 14. yüzyıla kadar uzanıyor.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Odunpazarı Bölgesi

Tarihi Odunpazarı Evleri: Hemen hemen hepsinin 2 katlı olduğu tarihi Odunpazarı evleri ile Eskişehir turunuza hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Kiminin butik otel, kiminin ise restoran veya kafe olarak hizmet verdiği bu tarihi evler kuşkusuz şehrin en turistik yapıları. Dilerseniz tarihi Odunpazarı evlerinde konaklayabilir, dilerseniz de merkezde bir konaklama tesisi seçebilirsiniz. Tabii günübirlik turlar ile de Odunpazarı evlerini gezmeniz mümkün. Ne de olsa bu tarihi atmosferi soluyarak kahvenizi yudumlayacak olmanız bile başlı başına harika bir deneyim…

Kurtuluş Müzesi: Zamanında İsmet İnönü’nün de konakladığı Mestanoğlu Halil Konağı, günümüzde Kurtuluş Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzeyi pazartesi dışında hafta içi saat 10.00 ile 17.00, hafta sonu ise 09.00 ile 18.00 arasında ziyaret etmek mümkün. Açılışı 2016 yılında gerçekleşen müzenin giriş katı çocuklara özel olarak ayrılmış durumda. Direniş yıllarının karikatürlerle, gazete arşivleriyle desteklendiği müzede bir de gösterim ve strateji odaları bulunuyor. Kurtuluş Müzesi’nin güncel fiyatı 6 TL.

Eskişehir Ticaret Odası Sanayi Müzesi: Şehrin en yeni müzelerinden biri olan Eskişehir Ticaret Odası Sanayi Müzesi, Odunpazarı bölgesinde tarihi bir konakta konuklarını ağırlıyor. Müze; şehirde geçmişten günümüze dek ticaret ve sanayi alanlarında gerçekleştirilen pek çok önemli faaliyeti ziyaretçilerine yansıtıyor. Pazartesi dışında her gün açık olan Eskişehir Ticaret Odası Sanayi Müzesi sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Arasta Çarşısı: Yine Odunpazarı bölgesinde yer alan Arasta Çarşısı, ağırlıklı olarak cam, çini ve seramik temasıyla öne çıkıyor. 2012 senesinde inşa edilen çarşı, ayrıca turistik niteliğe de sahip. Arasta Çarşısı eski bir kentsel sit alanının yıkılması sonucu yapılmış. Burada satış yapan girişimcilerin önemli bir çoğunluğu cam, seramik ve cam alanlarında yetenekli sanatçıların eserlerini, ziyaretçilerle buluşturuyor. Çarşının hemen çevresinde çibörek evi ve çeşitli butik oteller yer alıyor. Özel durumlarda Arasta Çarşısı belediye tarafından farklı amaçlara yönelik olarak bir açık hava salonu olarak da kullanılabiliyor.

Şelale Park: Şehrin en çok ziyaret edilen parkalarından biri olan Şelale Park, toplamda 38.000 m2’lik bir alana yayılıyor. Bölgeye adını veren yapay şelale, parkın merkezinde yer alıyor. Devasa parkın içinde ayrıca Sanço Panço Heykelleri, amfi tiyatrolar, özel seyir terasları, yel değirmenleri, çocuk eğlence alanları bulunuyor. Oldukça yüksek bir noktaya konuşlanmış olması sayesinde parkı ziyaret eden kişiler harika bir manzara ile karşı karşıya kalıyor.

Eti Şehir ve Göç Müzesi: Odunpazarı’nda yer alan Eti Şehir ve Göç Müzesi, Türkiye’de bu temayla açılan ilk müze olarak kayıtlara geçmiş. Dünyada bu müze dışında göç temasını sahiplenmiş 14 müze daha bulunuyor. Müzede özellikle 19. yüzyılın başlarından günümüze dek Eskişehir’e göç eden Tatarlar, Kırım Türkleri, Çerkezler, Bulgaristan Türkleri ve diğer topluluklardan izler yakalamak mümkün. 

Atlı Han El Sanatları Çarşısı: 2005 senesinde hizmet vermeye başlayan Atlı Han El Sanatları Çarşısı, bilhassa şehirle özdeşleşmiş lüle taşının tanıtımı açısından oldukça önemli bir yerde duruyor. Çarşısının içinde toplamda 25 ayrı atölye bulunuyor. Atlı Han 19. yüzyılın ortalarında odun pazarı için şehre dışarıdan gelen insanların hayvanlarını bağlamak için kullandığı bir yermiş.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi: 1915 senesinde Numune Mektebi olarak inşa edilen bina, bugün Odunpazarı’nda Cumhuriyet Tarih Müzesi olarak değerlendiriliyor. Cumhuriyet Tarih Müzesi 1994 senesinin 23 Nisan’ında açılmış. Diriliş dönemine ait 130 civarı fotoğraf hemen giriş katında sergileniyor. Ulu öndere ait 126 ayrı parça eşya ve Cumhuriyet’in kuruluşundan 1980’e dek çıkan çeşitli gazeteler birinci katta yer alıyor. Ayrıca müzede bir kütüphane ve çeşitli belgesellerin izlenebildiği büyük bir izleme salonu bulunuyor.

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi: 2017 senesinde kaybettiğimiz ünlü gazeteci ve belgesel sanatçısı Tayfun Talipoğlu anısına açılan Daktilo Müzesi, Şamlıoğlu Konağı’nda bulunuyor. Müzede dünden bugüne emektar daktilolar sergileniyor. Müzenin yapımında katkısı bulunan Bülent Ecevit’in bir adet balmumu heykeli de müze içinde yer alıyor.

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi: Adından da anlaşılacağı üzere Anadolu Üniversitesi’nin ön ayak olduğu bu müzenin esas amacı, karikatür sanatını yaşatmak. Yaklaşık 100 yıllık klasik bir Odunpazarı evi, bu müze için tercih edilmiş. 265 metrekarelik bir alana yayılan müze, iki katlı olmakla birlikte daimi ve değişken sergi bölümleri dışında ustalara ait eserler, porteler ve kitaplık gibi alanlara ev sahipliği yapıyor. Diğer yandan karikatür çalışmaları yapabilmek adına ayrılan özel bir bölüm de var. Gezipero Eskişehir Turu ile şehre anlam katan mekanlara dokunabilirsiniz.

Eskişehir Kent Müzeleri Kompleksi

Canlı Tarih Sahnesi: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyeti’nin 90. senesine özel olarak açılan Eskişehir Canlı Tarih Müzesi, geleneksel müze kalıplarını kıran bir yer. Burada İsmet İnönü’nün ve Atatürk’ün orijinal konuşma kayıtlarını dinleme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.  Kurtuluş Savaşı’na ilişkin onlarca belgeseli bünyesinde barındıran müzeye giriş sadece 5 TL.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi: Eskişehir’in başarılı belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’in adıyla açılan bu özel müzenin giriş fiyatı güncel olarak 12 TL. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde başta Atatürk olmak kaydıyla pek çok tarihi karakterin balmumu heykelleriyle karşılaşabilirsiniz. Gerçeğinden neredeyse ayırt edilemeyecek düzeyde olan bu başarılı heykellere pazartesi dışındaki her gün tanıklık etme şansınız var.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi: Yaklaşık 12 sene önce kurulan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, ilk günkü popülerliğini koruyor. Girişin 6 TL olduğu Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, cam konusunda Türkiye’de açılan ilk müze olarak biliniyor. Müzenin içinde toplam 68 yerli ve yabancı sanatçının çalışmalarına yer veriliyor. Çağdaş Cam Müzesi’ni pazartesi haricinde sabah 10.00 ile akşam 17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kent Belleği Müzesi: Kent Belleği Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin hemen bir üst katında yer alıyor. Dolayısıyla ziyaretçilerin aynı anda kolayca iki müzeyi keşfetme şansına sahip olmalarına imkan tanıyor. Müze Eskişehir’in toplumsal hafızasını diri tutmak ve geleceğe taşımak amacıyla her türlü veriyi burada kayıt altına alıyor. Eskişehir ile ilişkili her türlü gelişmenin arşivlendiği müzede zaman zaman atölye ve paneller de gerçekleştiriliyor.

Cami, Türbe ve Külliye

Alaaddin Camii: 3. Gıyaseddin Keyhüsrav döneminde yapılan Alaaddin Camii, esasen Anadolu Selçuklulara özgü bir eser; ancak zaman içinde şok sayıda restorasyona maruz kaldığı için zaman içinde orijinal dokusunu kaybetmiş. Caminin en önemli özelliği Eskişehir’in bilinen en eski camisi olması. 1267 senesinden günümüze miras kalan cami, büyük bir parkın içinde yer alıyor.

Reşadiye Camii: Gerek kubbe yapısı gerekse de revak ve minareleriyle Osmanlı’nın geleneksel mimarisini önemli ölçüde yansıtan Reşadiye Camii, 1916 senesinde inşa edilmiş. İstanbul Eminönü’nde yer alan Yeni Cami’ye oldukça benzeyen Reşadiye Camii, ilhamını Osmanlı’ya ait eserlerden almıştır. İki ayrı minaresi bulunan bu cami, şehrin en büyük camisi olarak kabul ediliyor.

Şeyh Edebali Türbesi: Bilindiği üzere Şeyh Edebali Osmanlı Dönemi’nin kıymetli din alimleri arasında gösterilirdi. Kendisinin mezarı Bilecik’te yer almasına karşın bu bölgede kendisinin adına özel bir türbe daha yapılmak istenmiş. Şeyh Edebali’nin bir dönem Odunpazarı’nda yer alması, bölge halkı için bu türbenin daha anlamlı olmasını sağlıyor. Türbenin tek problemi, çok uzun zamandan bu yana bir restorasyon projesine dahil edilmemiş olması. Şeyh Edebali’nin bilinen son restorasyonu 2. Abdülhamid dönemine rastlıyor.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi: Osmanlı mimarisinin önemli örneklerinden biri olarak kabul gören Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 16. yüzyıl içinde inşa edilmiş. Külliye içinde bugün artık aşevi olarak kullanılan bölge, yaklaşık 60 yıl öncesine kadar bir saat kulesi işlevi görüyordu. Günümüzde özgün yapısını ne yazık ki belli ölçülerde yitirmiş olsa da ciddi bir ilgi söz konusu. Yapının içinde ayrıca Bizans esintileri sunan bir sübyan mektebi, Lületaşı Müzesi ve tabhane gibi özel bölümler yer alıyor.

Hasan Dede Türbesi: Eskişehir’deki mevlevihanelerin oluşumunda ve hareketlenmesinde çok önemli bir payı olan Hasan Dede, şehir için özel bir anlama sahip. Bu değerli şahsiyete ait türbe, Kurşunlu Külliyesi ile oldukça yakın bir mesafede yer alıyor. Kendisi dışında oğlunun da türbesi yine aynı yerde bulunuyor.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

İki Eylül Caddesi: Eskişehir’in en meşhur caddelerinden biri olan İki Eylül Caddesi, trafiğe kapalı durumdadır. Cadde üzerinde sadece tramvay hatları faaliyet gösterir. Her daim oldukça coşkulu ve kalabalık olan cadde, Porsuk Çayı’na da son derece yakın.

Kentpark: Denizi olmayan Eskişehir için ezber bozan bir proje. Yapay bir plajdan oluşan bu büyük alan, Posruk Çayı ile birleştirilmiş. Plajın “yapay” olarak ifade edilmesine aldanmayın. Kentpark için orijinal deniz kumları kullanıldı ve gerçeğinden farksız hale getirildi. Eskişehir için devrim niteliğindeki Kentpark’ta şezlonglar ve soyunma kabinleri de bulunuyor. Bir adet cankurtaran biriminin de bulunduğu bölgenin girişi hafta içi 10 TL, hafta sonu 15 TL şeklinde belirlenmiş.

Doktorlar Caddesi: Eskişehir’in sembol caddelerinden olan Doktorlar Caddesi İki Eylül Caddesi’ni atmosfer olarak epey andırıyor. Cadde üzerinde çok fazla muayenehanenin bulunmasından dolayı bu isimle anılıyor. Porsuk Çayı’nı ziyaret eden kişilerin pek çok ihtiyacını karşılıyor.

Devrim Otomobili: Devrim otomobilini ziyaret etmek için Tülomsaş Müzesi’ne gitmeniz gerekiyor. Filmlere konu olan devrim otomobili, Türkiye’nin ilk yerli otomobili olarak biliniyor. Araba için o dönem mühendislere 4,5 aylık bir süre tanınmıştı. Türk mühendisleri, yoğun mesai sonunda devrim otomobilini ortaya çıkarmıştı. Devrim otomobili TBMM binasına, Cemal Gürsel için götürüldü. Belli aksaklıklarına rağmen o dönem için tam bir mucize olan bu otomobilin kıymeti, zaman içinde daha da net şekilde anlaşılmaya başlandı. Müzeyi ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkün. Müze hafta içi 10.00 – 16.00, hafta sonu 09.00 – 16.00 saatleri arasında aktif durumdadır. Gezipero Eskişehir Turusayesinde Eskişehir’in bu tarih kokan mekânlarına tanıklık edebilirsiniz.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Eskişehir Hayvanat Bahçesi: Bildiğiniz tüm hayvanat bahçelerini unutun. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı içinde yer alan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, pek çok açıdan örnek bir yer. Burada yer alan hayvanlar, alanın büyüklüğünden dolayı doğal yaşamlarına yakın bir atmosferde yaşamlarını sürdürüyor. Bilinçli bir mimari içinde tasarlanan hayvanat bahçesi, düzenli bölümleriyle dikkat çekiyor. Sualtı Dünyası, Tropik Merkez ve Japon Bahçesi gibi bölümler, özellikle çocuklar için hem eğlendirici hem de öğretici oluyor.  Oldukça ilginç türlere ev sahipliği yapan mekana giriş sadece 10 TL.

Masal Şatosu: Yine çocukların favori mekanlarından olan Masal Şatosu, adından da anlaşılacağı üzere masalların büyüleyici dünyasını yansıtmayı başaran özel bir yer. Çocukların hayal dünyalarını besleyen bu özel mekanda masal karakterleri interaktif bir yöntemle tanıtılıyor.

Gezi Treni: Sazova Parkı’nda yer alan Gezi Treni için herhangi bir bilet almanıza gerek yok, çocuklar bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Gezi Treni park alanı içinde toplada1 5 dakika süren bir yolculuk gerçekleştiriyor. Tren belirlenen durak yerlerinde yolcu alıp indiriyor. Özellikle hafta sonunda trene olan ilgi ciddi anlamda artış gösteriyor.

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi: Sazova Parkı’nın ücretsiz bir diğer bölümü olan Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, toplamda 70 bin m2’lik bir hacme sahip. İki katlı olan binanın girişi müze olarak kullanılıyor. İbn-i Sina’dan Mimar Sinan’a dek akla gelebilecek pek çok Türk düşünür, bilim adamı ya da sanatçıya ait eser burada sergileniyor. Ayrıca 200’ün üzerinde müzik aleti ve 12 bin kitap, merkezin arşivinde yer alıyor. Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Müzesi’ne giriş fiyatı sadece 3 TL.

Bilim Deney Merkezi: Bilim Deney Merkezi Sazova Parkı’nın en sembol bölümlerinden birisidir. Parka adını veren bu özel bölüm, çocukların henüz ufak yaşlarda bilimle yakından temas etmesine aracılık ediyor. Deneme yanılma yönteminin önemini eğlenceli bir şekilde yansıtan merkezin girişi 10 TL olarak belirlenmiş. Bilim Deney Merkezi’nin en çok ilgi gören bölümü olan Uzay Evi’nde projeksiyon aracılığıyla uzay gösterimleri gerçekleştiriliyor.

Korsan Gemisi: Korsan Gemisi, ihtişamlı görüntüsüyle özellikle fotoğraf meraklılarının hemen ilgisini çekiyor. Korsan Gemisi, yapay göletin hemen yan bölümüne konuşlanmış durumda. Geminin içine giren ziyaretçiler zindan odası, kaptan köşkü ve kiler gibi bölümlere tanıklık edebilir. Korsan Gemisi’ni yetişkinler 3 TL, çocuklar ise 1,5 TL karşılığında ziyaret edebilir.

Diğer Yerler

Yazılıkaya Antik Kenti: Yazılıkaya Antik Kenti’ni Frigler dini merkez olarak değerlendiriyordu. Günümüzde antik kentin içinde su sarnıçlarından kaya anıtlarına dek pek çok özel bölüm yer alıyor. Antik Kentte, gerek Hitit gerekse de Frig dönemini yansıtan yapılar dışında Roma döneminden izler yakalamak da muhtemel.

Han Antik Kenti: Eskişehir’in bir diğer Antik Kenti olan Han Antik Kenti, MS 1. yüzyıldan günümüze uzanıyor. Han ilçesine bağlı Hacılar Mahallesi’nde bulunan bu özel mekanda çok sayıda kaya mezarı bulunuyor. Han Antik Kenti’ndeki yapıların önemli bir kısmı 1992 senesindeki çalışmalar neticesinde ortaya çıkarıldı.

Eti Arkeoloji Müzesi: Eti Arkeoloji Müzesi’nde 20 binin üzerinde eser sergileniyor. Müzekart sahibi olanlar müzeye ücretsiz şekilde girebiliyor. Kartı olmayanlar ise 5 TL karşılığında müzeyi ziyaret edebilir. Eti Arkeolojik Müzesi; ziyaretçilerini Neolitik Dönem ile Osmanlı Dönemi arasında tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Balıkdamı Kuş Cenneti: Sivrihisar’a yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Balıkadamı Kuş Cenneti, oldukça sulak bir bölge. Bilhassa göçmen kuşların es geçmediği bölge, 30 bin dönümlük bir alanda yer alıyor. Asya’da yaşayan yabani su kuşlarının aynı zamanda batı yönünde uğradıkları en son duraktır. Balıkların çok yoğun şekilde üremesinden dolayı “Balıkadamı” ismi uygun bulunmuş.

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı: Tepebaşı içinde yer alan Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı, 1997 senesinde oluşturuldu. Yaklaşık 40 bin metrekarelik alana yayılan park, yapı itibariyle bir açık hava müzesini anımsatıyor. Tematik bir park olarak ön plana çıkan bölgede aynı zamanda bir de kapalı sergi salonu bulunuyor. Zaman zaman konferansların da yapıldığı Havacılık Parkında asıl dikkat çeken, burada sergilenen savaş uçakları. Parkın belki de en şirin bölgesi, eski bir uçaktan dönüştürülen kafesi. Pazartesi ve salı günleri dışında park saat 17.00’a dek ziyarete açıktır. Parkı ziyaret etmek tamamen ücretsizdir.

Eskişehir’de Yapılacak Aktiviteler

eskişehir ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin en genç ruhlu ve dinamik şehirlerinden biri olan Eskişehir’de ayaklarınızı yerden kesecek epey aktivite bulunuyor. Eskişehir’in her zaman özgür düşünceye ve yenilikçi fikirlere çok açık bir şehir olması, buradaki aktivitelere de olumlu yönde yansıyor.

 • Öğrenci şehri Eskişehir’in hemen her bölgesinde bisiklet süren insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum, şehrin coşkusunu ve ritmini önemli ölçüde pekiştiriyor. Her anlamda modern bir Avrupa şehrini çağrıştıran Eskişehir’de bisiklet akımına dahil olmayı ihmal etmeyin. ESBİS adı verilen sistem sayesinde pratik bir şekilde bisikletinizi kiralayabilir, Eskişehir sokaklarında özgürce dolaşabilirsiniz.
 • Eskişehir’in atmosfer olarak sıklıkla Venedik’ benzetilmesinde elbette Porsuk Çayı’nın etkisi büyük. İçinden kanal geçen şehirlerden biri olan Eskişehir’de gondolların tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Şehre çok daha özel bir pencereden bakmanızı sağlayacak bu keyifli tura 4 kişi katılabilirsiniz. Dilerseniz alternatif olarak Esbotlar aracılığı ile Porsuk Çayı’nın üstünde küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz.
 • Eskişehir’in bir diğer özelliği, çok sayıda klasik otomobili bünyesinde barındırıyor olması. Klasik araba tutkunuysanız bu araçları Eskişehir’de kiralayabileceğiniz çok sayıda mekanla karşılaşabilirsiniz. Klasik otomobille Odunpazarı başta olmak üzere şehrin fotojenik sokaklarında tur atmayı ihmal etmeyin. Bu araçlar aynı zamanda özel günler ve organizasyonlar için de kiralanabiliyor.
 • Denizin olmadığı Eskişehir, ilginç bir şekilde su sporlarının oldukça popüler olduğu bir yer. Şehir bu durumu, özellikle Porsuk Çayı’na ve son zamanlarda yapılan yatırımlara borçlu. Her yaştan insanın kano, su kayağı gibi eğitimler alması adına gerekli koşullar oluşturulmuş durumda. Çoşkun Halıcı Su Sporları Merkezi’nde bu konuda her dönem kısa ve uzu vadeli eğitimler veriliyor. Ayrıca Porsuk Çayı üzerinde yapılan kano yarışmalarını takip edebilirsiniz. Bu arada Eskişehir’de ciddi sayıda su parkı bulunuyor.
 • Eskişehir’e çocuklarınızla beraber geliyorsanız özellikle Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’na uğramayı ihmal etmeyin. Yılın her günü festival coşkusu içinde olan bu özel alanda kendinizi uzayın derinliklerinde ya da masalların büyülü dünyasında bulabilirsiniz.
 • Kentpark, insanın isterse her şeyi başarabileceğinin en güzel kanıtlarından biri. Denizin bulunmadığı şehirde Kentpark sayesinde insanları kendilerini adeta güney sahillerindeymiş gibi hissedebiliyor. Sakin ve huzurlu yapısıyla dikkat çeken Kentpark, Eskişehirlilerin yıllardır kurdukları bir hayali gerçeğe dönüştürüyor. Artık sadece müzeleri, tarihi çarşıları, türbeleri, konakları, camileri, antik kentleri gezmek için değil, aynı zamanda yüzmek içinde bu şehre gelebilirsiniz. Giriş ücretinin sadece 15 TL olduğu Kentpark’ta şemsiye, duş gibi hizmetler de veriliyor. Haydi, Kentpark’a hemen uğrayın, bir İç Anadolu Bölgesi şehrinde denize girmek gibi unutulmaz bir anınız olsun.
 • Tiyatro ve sanatın kalelerinden biri olarak kabul edilen Eskişehir’de bol bol oyun izleyebilirsiniz. Türkiye’nin en meşhur şehir tiyatrolarından birine ev sahipliği yapan Eskişehir’de hem çocuklar, hem de büyükler için hemen her gün kapalı gişe oynanan bir tiyatro oyunu ya da müzikal bulabilirsiniz.
 • Meşhur “Es Es” taraftar grubuyla bilinen Eskişehirspor’un bir futbol maçını yerinde izleme şansını sakın kaçırmayın. Harika bir tribün atmosferi, takımın yeni stadyumuyla birleşince ortaya unutulmaz görüntüler çıkıyor. Takımlarını hiçbir koşulda yalnız bırakmayan Es Es taraftar grubunun bandolu bu özel şovuna bizzat şahit olabilirsiniz.
 • Otogar ve çarşı arasında bir şehir turu yapmak isterseniz sevimli görüntüleriyle dikkat çeken tramvayları kullanabilirsiniz. Eskişehir’de tramvay en ucuz toplu taşıma araçlarından biri durumunda.
 • Çarşı içinde Eskişehir’in meşhur Balaban kebabını yemeden dönmeyin. Odunpazarı içinde ise şu meşhur çiböreğin tadına bakabilirsiniz.
 • Yorgunluğunuzu atmak ve gezinize kısa bir mola vermek istiyorsanız tarihi Eskişehir hamamlarına mutlaka uğrayın.
 • Şelale Park’a gidin ve güneşin batışını, şehir manzarasının eşliğinde seyredebileceğiniz en güzel açıyı keşfedin.
 • Biraz da gecelerin tadını çıkarmak isterseniz şehrin en hareketli bölgelerinden biri olan Barlar Sokağı’nı tercih edebilirsiniz. Üniversite öğrencilerinin akın ettiği sokakta 222, tartışmasız en popüler mekan durumunda.
 • Okulların kapanmasına yakın bir dönemde şehre adım attıysanız, bahar şenliklerinin o inanılmaz coşkusuna ortak olun. İki Eylül Kampüsü, bahar şenliklerinin merkezini oluşturuyor. Üstelik bütün etkinlikler ve konserler tamamen ücretsiz. Gezipero Eskişehir Turu ile daha fazla aktivitenin içinde yer alabilir ve unutulmaz Eskişehir gezisinin bir parçası olabilirsiniz.

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.