Instagram’ın En Ünlü Türk Gezginleri

Instagram’ın ucu bucağı olmayan dünyası gün geçtikçe bizleri daha çok içine çekmeye hız kesmeden devam ediyor. Özellikle dışarıdan bakınca merak edilen ve hesabın içine girildiğinde saatler harcanan gezginlere ait profiller son zamanlarda iyice yaygınlaşmaya başladı. Adlarını tüm dünyaya duyurmayı başarmış olan Türk gezginlerinin Instagram profilleri sayesinde aslında bizler de epey yol alıyoruz. Onların gezdikleri yerlerin bilgilerine, esprili dillerine bir nevi ortak olmuş oluyoruz. Bizler onlara destek verdikçe onların da yaşadıkları heyecanları bize anlatırken daha sevecen tutum izlediğini görüyoruz. Merakınız iyice arttıysa dünyanın her köşesinden selam getiren dünyaca ünlü Türk gezginlerinin Instagram hesaplarını bu yazıda sizler için bir araya getirdik.

1. @bizevdeyokuz

biz evde yokuz

2014 yılından beri yeni yerler keşfetme konusunda çığır açmış Bilgehan ve Duygu, muhteşem deneyimlerini @bizevdeyokuz hesabından herkesle paylaşıyorlar. Aslında temel düşünceleri “evde oturan erken ölür” felsefesine dayanan bu ikili hayatlarındaki monotonluktan sıkılıp aniden gezgin olmaya karar veriyor. Dört duvar arasına sıkışmış olan hayatlarından bir anda vazgeçen Bilgehan ve Duygu, her gün yeni bir şehir veya bir ülkeden merhaba demeye başlıyor. Biriktirdikleri unutulmaz anıları hesaplarından paylaşan gezginler ziyaret ettikleri her noktadan dudak uçuklatan fotoğraflarla birlikte bilgi ve keyif veren yazıları da takipçileriyle paylaşıyorlar.

2. @rotasizseyyah

rotasız seyyah

Mehmet Genç aldığı ani bir karar sayesinde 2010 yılında hayatını başka bir boyuta taşımaya başlıyor. Her kesimden birçok insanda hayranlık hissi uyandıran @rotasizseyyah, 6 yıl kadar özel sektörde çalışıyor. Aldığı karardan sonra kendi kendine fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlıyor. Fotoğrafçılık yaparken yavaş yavaş dünyayı gezmeye başlıyor ve tecrübelerini sürekli kitap haline getiriyor. Bir sene arayla çıkardığı “Rotasız Seyyah Yol Hikâyeler” ve bu kitabın aynı isimli ikincisiyle insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Gezileri süresince kendini geliştirmekten de geri kalmayan Mehmet Genç, İspanyolca ve İngilizce öğreniyor. Daha kafasının içinde birçok proje olduğunu söyleyen gezginimizi keyifle takip edebilirsiniz.

3. @halesargin

hale sargın

Gezdiği yerleri takipçileriyle paylaşmaya devam eden Hale Sargın aslında hayatını şu kelimelerle özetliyor: “İşim gücüm gezmek”. Gelişen teknoloji ve günümüz dünyasından kaçarak tamamen doğaya sığındığını belirten Hale Sargın, aynı zamanda modern dünyanın rutinine ayak uyduran kadınlara da ilham oluyor. Her sabaha keşfedilmemiş yerleri gezme arzusuyla uyanan Hale, tüm tecrübelerini de bizlerle paylaşıyor. “Duvarları Delen Kadın Elleri” çalışmasıyla büyük ses getiren gezgin aynı zamanda proje esnasında satılan bardakların geliriyle hem yolculuğuna hem de kadın sanatçılara destek oluyor. Bisikletiyle yolları arşınlayan ve tutkusundan asla vazgeçmeyen @halesargin, Türk kadınına verdiği desteği de her geçen gün arttırıyor.

4. @oitheblog

oitheblog

İki yakın arkadaşın çıktığı yol binlerce insanın ilgisini çekmeyi başardı. Instagram profillerinden muazzam fotoğraflar ve yararlı bilgiler paylaşan İdil Atay ve Öykü Doğan’ın arkadaşlıkları da imrenilecek düzeyde. Gezginlerimiz aynı zamanda bazı dergi, gazete ve turizm firması için de yazarlık yapıyor. Oİ’nin argo bir selamlama şekli olduğu için bazen tepki gören ikili, isimlerinin baş harflerinden oluştuğunu belirterek sempatik bulduklarının altını çizdi. Yaptıkları keyifli paylaşımlarla gün geçtikçe takipçi sayısı artan @oitheblog hesabı açıkçası gençliğin bitip tükenmeyen enerjisini de gözler önüne seriyor. En çok merak edilen konu ise bu yakın arkadaşların bundan sonraki duraklarının neresi olacağı.

5. @plansizgezgin

plansız gezgin

Çocukluk yıllarının geçtiği yerlerin çevresinde bulunan ilçeleri gezme aşkıyla başlayan yolculuk onlarca ülkeye kadar uzandı. Bestami Köse, her geçen gün büyüttüğü hayalleriyle dünyayı gezmesinin yanında bunu oldukça düşük maliyetle gerçekleştirerek de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Interrail Türkiye’nin kurucu olan Bestami Köse, 6 yıldır seyahat etme fikriyle yanıp tutuşan insanlara rehberlere taş çıkartacak derecede öneriler sunuyor. Bu süre zarfında 800.000’i aşkın insana ulaştığı bilinen Köse, tadına doyum olmayan gezilerini daha fazla insana ulaştırmak istediğini söylüyor. Seyahat etme mutluluğunun bambaşka bir tecrübe olduğunu binlerce insana göstermek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Yolculuğu sırasındaki keyifli dakikaları, paylaştığı @plansizgezgin Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

6. @sezgiolgac

sezgi olgaç

Çocukluğundan beri fotoğraf çekmeye, müziğe ve yazmaya yoğun ilgisi olan Sezgi Olgaç, üniversiteden mezun olduktan sonra reklam yazarlığıyla uğraşmaya başladı. İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İşletme okurken müzikle daha çok ilgilenen Olgaç, iş hayatında bu ilgiyi profesyonel bir hale dönüştürdü. Üç farklı albüm projesinde şarkı seslendiren gezgin başarılarını gün geçtikçe arttırmaya devam etti. Bu başarısının bir örneği de 2014 yılında Guardian’ın “Instagram’ın en iyi şehir fotoğrafçıları” sıralamasında bulunuyor olması. @sezgiolgac profilinde kendi çektiği fotoğraflarla muhteşem eserler ortaya çıkaran Olgaç’ı takip ederek neden dünyaca ünlü bir Türk gezgini olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

7. @afrikadayasam

afrikadayasam

29 yaşındaki Gökhan Emre Akıl bugüne kadar 80’e yakın ülkeyi seyahat eden bir gezgin. Küçük yaşlarda fotoğrafçılığa merakı bulunan Akıl’ın en büyük şansı 18 yaşındayken efsanevi bir isim olan Ara Güler’den eğitim alma imkânı bulması. Bu eğitim sayesinde profesyonelleştikten sonra gezdiği ülkelerde insan portreleri ve çocuk fotoğrafları çekmeye başlıyor. @afrikadayasam sosyal medya hesabından sürekli paylaştığı bu gönderiler takipçilerinin yoğun ilgisini çekiyor. Üstelik seyahatlerini gerçekleştirmek için gereken parayı yazları düğünlerde yaptığı fotoğrafçılık sayesinde kazanıyor. Afrika gezisinde kendini oraya kaptıran Gökhan Emre Akıl, çocukluğundan beri Afrika’yı gezme hayalini 9 kez gerçekleştiriyor.  

8. @birhayalinpesinde

birhayalinpesinde

200’den fazla şehir ve 61’den fazla ülkeyi karış karış gezen Deniz Pehlivan, denizci ebeveynlerin çocuğu olarak dünyaya geliyor. Yani gezginlik aşkı aslında ailesinden ona miras kalıyor diyebiliriz. Yeni yerler keşfetme merakı asla azalmayan Deniz Pehlivan 6 yıldır neredeyse hiç ara vermeden geziyor ve bunları @birhayalinpesinde Instagram hesabını ekliyorlar. Seyahatleri sırasında rota ve planlar çıkartmakla kalmıyor aynı zamanda da bunları kendisi gibi gezgin olan takipçileriyle de paylaşıyor. Biletlerini hangi sitelerden almaları gerektiğinden tutun da araç kiralamaya, pasaport işlemlerinden tatilde yapılan hatalara kadar pek çok konuda takipçilerine yol gösteriyor.

9. @baska_turlu

baskaturlu instagram

İsmail Özger ve Özcan Bostancı’ya ait olan @baska_turlu hesabı fotoğraf ve videolarla insanları seyahat etmeye teşvik ediyor. Bu iki kafadar 2010 yılında monoton kariyerlerinden sıkılarak dünyayı gezmeye karar veriyor. Aslında çok daha önce gerçekleştirmek istedikleri planlarını ailelerinin beklentileri ve toplum baskısından dolayı sürekli erteliyorlar. Ama gün geliyor kafaları atıyor ve birbirlerine hadi gidelim diyorlar. Daha sonra işlerinden istifa ediyorlar, pasaport işlemlerini halledip yola koyuluyorlar. Böyle başlayan hikayelerine 400 gün içerisinde 96 şehir ve 26 ülkeyi sığdırmayı başarıyorlar. Siz de şehrin monotonluğundan sıkıldıysanız ve cesaretiniz yoksa hiç beklemeden bu iki kafadarın Instagram hesabını takip ederek onların size rehberlik etmesini sağlayabilirsiniz.

10. @gurkangencc

gürkan genç

Radyo, Televizyon, Sinema bölümünden mezun olduktan sonra aynı sektörde iş hayatına başlayan @gurkangencc, kariyerinde yükseliyor. 2010 yılına gelindiğinde ortak olduğu şirketin hisselerini satıyor ve seyyah olmak yolunda ilk adımını atıyor. İstifasından sonra bisikletine atlıyor ve 1 sene sürecek olan bir maceraya atılıyor. Asya kıtasının büyük bir bölümünü kapsayan gezisinde 12500 kilometre pedal çeviriyor. Gürkan Genç’in fotoğraf ve yazılarının yanında dört fotoğraf sergisi ve iki kısa filmi de bulunuyor. İnsanları bisiklete yönlendirecek dört tane de sosyal projenin altında imzası bulunuyor.

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.