Otantik Evleri ile Ünlü 11 Yer

Türkiye asırlardır farklı medeniyetlerin yaşadığı kadim bir coğrafyaya sahip. Durum böyle olunca da birçok medeniyet bu toraklarda kurulmuş, hüküm sürmüş ve daha sonra yıkılmış. Bütün bu medeniyetlerden geriye başta mimari olmak üzere pek çok miras kalmış. Anadolu toprakları onlarca farklı çeşitte mimariyi bünyesinde bulunduruyor. Bu mimari miras coğrafya, kültür gibi birçok olgudan etkilendiği için her bölgede farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Evlerin ilmek ilmek dokunan dantel gibi yapıldığı şehirlerimiz mevcut. Bu otantik evleriyle ünlü bölgelerde gezintiye çıktığınızda kimi zaman yüzlerce yıl öncesine kimi zaman da binlerce yıl öncesine tanıklık etmiş gibi hissediyorsunuz. Sizler için derlediğimiz otantik evleriyle ünlü bölgelerimize yakından inceleyelim.

1. Tepebağ, Adana

tepebağ

Tepebağ’da bulunan evlerin tamamının tuğladan inşa edilmiş olması gösteriyor ki Adana bir zamanlar gelişmiş bir şehrin simgesi halindeymiş. Daha önceki zamanlarda Adana’da bulunan evler tek katlı olacak şekilde kerpiçten yapılırmış. Pamuk ticareti ve daha sonra birçok ekonomik faaliyet sayesinde şehir zenginleşince 2-3 katlı görkemli evler kerpiçten yapılan evlerin yerini almış. Tepebağ evlerinin bulunduğu bölgede sokakların çoğu dar ve neredeyse tamamı çıkmaz sokak. İleri görüşlü insanlar tarafından estetik kaygılarla inşa edilen Tepebağ evleri aynı zamanda Adana’nın tarihsel geçmişinin de bir göstergesi.

2. Taraklı, Sakarya

taraklı

Tıpkı şarkıda söylendiği gibi Arnavut kaldırımlı taş sokakta… 2 ve 3 katlı ahşap evleri ve Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla Taraklı, o bölgeyi gezenlere birkaç yüz yıl geriye gitmiş hissi veriyor. Aynı zamanda Taraklı kasabasında planları Mimar Sinan tarafından çizilmiş Yunus Paşa Camii ve yedi asır boyunca sapasağlam kalmış bir çınar ağacı bulunuyor. Kasabada bir de Osmanlı zamanından kalma hamam bulunuyor fakat bakımsızlıktan dolayı biraz metruk bir halde görünüyor. Bu hamamı önemli yapan asıl özelliği ise zamanında buradan çıkan buharla Yunus Paşa Camii’nin ısınma ihtiyacının giderilmesi. Bir şekilde yolunuz Taraklı’ya düşecek olursa birbirinden güzel ahşap evlerin anlatacağı hikâyelere muhakkak kulak verin. Sadece yolunuzun düşmesini beklemenize gerek yok otantik Taraklı evlerinde konaklayacağınız bir gezi planı da yapabilirsiniz.

3. Kapadokya, Nevşehir

kapadokya

Kapadokya’da bulunan doğa harikası evler yerli ya da yabancı fark etmeksizin dünyanın birçok yerinden ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Yamaç bölgelerdeki kayaların oyulmasıyla yapılmış Kapadokya evleri. Taşların oyulması kulağa zor geliyor olabilir ama bu taşlara, önceleri volkanik yapıda ve sıcak olmalarından dolayı şekil verilmesi oldukça kolaymış. Taşlar zamanla soğuduktan sonra çok dayanıklı ve sert bir hale gelmiş. Günümüzde Kapadokya evlerinin neredeyse tamamı ziyaretçilerin konaklaması için hizmet veriyor. Sevdiklerinizle beraber başka bir yerde karşılaşamayacağınız böyle yapıya sahip doğada unutulmaz bir tatil yapmak isterseniz Kapadokya’nın hizmet veren iki yüzden fazla konaklama tesisi arasından seçim yapabilirsiniz.

Gezipero Kapadokya Turları

4. Beypazarı, Ankara

beypazarı

Türkiye’nin en ünlü otantik evleri neresidir denildiğinde ahşap evleriyle akla ilk gelecek yerlerden birisidir Beypazarı. Osmanlı döneminden kalan dört binden fazla ev 2000’li yılların başında yapılan restorasyonlarla ülkemizin turizmine kazandırıldı. Osmanlı’nın göz alıcı mimarisinin bütün güzelliklerinin görülebildiği Beypazarı evleri Guşganalı ve Cumbalı diye tabir edilen iki farklı türden oluşuyor. Bu evlerin kapılarında bulunan tokmaklar da büyük önem arz ediyor. Beypazarı’nın otantik evlerinin kapısındaki tokmaklara baktığınızda o evde oturan hane halkının soyu, makamı ve maddi durumu hakkında geniş çaplı bilgilere sahip olabiliyorsunuz. Bu denli bir mirası içerisinde barındıran Beypazarı’nın tarihi evlerinde konaklamak şüphesiz büyük bir deneyim olur.

5. Foça, İzmir

foça

Uzun bir süre boyunca Rum nüfusunun konakladığı Foça’nın taş evleri günümüzde tarihi yapısını hala korumaya devam ediyor. 1923’teki nüfus mübadelesinden sonra evlerin sahipleri değişmiş olsa da içinde barındırdığı hiçbir zaman değişmedi. Taş evlerin dış cephelerinde kitabeler bulunuyor ve bu kitabelerde o evi kimin yaptırdığı, ne zaman yaptırdığı gibi bilgiler yer alıyor. Masmavi deniz manzaralı Foça evleri tarihsel olayların anlatıldığı filmler için de doğal bir stüdyo görevi görüyor.

6. Harran, Şanlıurfa

harran

Kalker adındaki taşlardan inşa edilen Harran evleri Güneydoğu mimarisinin imzasını üzerinde taşıyor. Son derece sade bir yapıda olan bu evlerin en büyük özelliği yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak olması. Şanlıurfa’nın Eski Mahalle olarak anılan bölgesindeki kalker evlerin yüzden fazlası tarihi eser niteliği taşıdığı için devletin koruması altında bulunuyor. Bu evlerde yer alan kümbetlere bakıldığında evin kaç odadan oluştuğu ve o evde yaşayanların maddi durumlarının nasıl olduğu gibi birçok özellik yorumlanabilir.

7. Bodrum, Muğla

bodrum

Bembeyaz görüntüsüyle insanın içine huzur dolduran evler, Bodrum’a ayak bastığınızda ilk dikkatinizi çeken şey oluyor. Mavi pencereli, beyaz badanalı evlerin deniz ve kumdan daha çok dikkat çektiği Bodrum’da unutulmaz bir tatil planı yapmak için geç kalmayın. Evlerin pencerelerinin maviye boyanmasının özel bir sebebi bulunuyor. Mavi renginin bölgede yaşayan akrepleri uzaklaştıracağına inanılıyor. Beyaz badana yapılmasının sebebi de yazın dayanılmaz sıcaklarından bir nebze olsun güneşi yansıtarak kurtulmak. Hepsinin bahçesi begonvillerle dolu olan Bodrum evleri hayatınızın tamamını geçirmek isteyeceğiniz yapılardan olabilir.

8. Safranbolu, Karabük

safranbolu

Safranbolu ilçesi içerisinde bulunan evlerin dünya çapında bir üne sahip olmasından dolayı bağlı olduğu ilin adından daha çok biliniyor. Türk mimarisinin bütün estetikliğini almış Safranbolu evleri aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki yerini de almış bulunuyor. Genellikle 2 veya 3 katlı olarak inşa edilen evlerin yapımında yumurta akının kullanıldığı anlatılır. Evlerin içerisinde 8 adet oda bulunduğu için genellikle varlıklı ailelerin Safranbolu evlerinde konakladığı düşünülüyor. Haremlik selamlık olarak yaptırılan bu evlerin hepsinde misafir için ayrı banyo, tuvalet ve oda bulunuyor.

9. Cumalıkızık, Bursa

cumalıkızık

Kuruluş tarihi net bir şekilde bilinmese de 1300’lü yıllara kadar dayandığı tahmin edilen Cumalıkızık köyü UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunuyor. Osmanlı’nın ilk zamanlarından kalma mimarilerin bulunduğu köy aynı zamanda dünyanın en dar sokağına da sahip. Cin Aralığı adına sahip olan bu sokak pek çok efsane de geçiyor. Uludağ’ın eteklerindeki Cumalıkızık köyünün açığa çıkmamış gizemleri, efsaneleri ve kahramanlıkları sebebiyle, ziyaret edenler kendilerini mistik bir atmosferin içerisinde buluveriyor. Köyde yaklaşık 250 tane otantik ev bulunuyor ve bunların yarısından fazlası sapasağlam bir şekilde kullanılabilir halde.

Gezipero Bursa Çanakkale Turu

10. Odunpazarı, Eskişehir

odunpazarı

Odunpazarı ilçesinin mimarisi Selçuklu ve Osmanlı kültürünün harmanlanmış halinden oluşuyor. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda evler genellikle bahçeli ve iki katlı yapıda. Zamanda yolculuk hissi yaşatacak bu evlerin bazılarının yapısında bozulmalar mevcut olsa da birçoğu titizlikle korunmaya devam ediyor. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Odunpazarı evler adeta kartpostallarda gördüğünüz fotoğraflardan fırlamış gibi.

11. Balat, İstanbul

balat

İstanbul’un neşeli semti Balat rengarenk evleri, dar sokakları ve yokuşlarıyla oldukça güzel bir atmosfere sahip. Tarih ve hoşgörünün iç içe yaşadığı Balat’ta cami, sinagog ve kilise yan yana bulunuyor. İslam, Musevilik ve Yahudiliğin yüz yıllardır sorunsuz bir arada yaşadığı Balat evlerini gezmeye gittiğinizde mutlaka fotoğraf makineniz de yanınızda olsun. İstanbul’da bambaşka bir atmosfer yaşamak istiyorsanız kendinizi Balat’ın dar sokak ve yokuşlarına bırakın.      

Gezipero İstanbul Turu

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.