Tadı Damağınızda Kalacak Güneydoğu Anadolu Lezzetleri

Dünyanın en meşhur gurmelerinin ve gastronomi meraklılarının önem verdiği Güneydoğu Anadolu mutfağı bünyesinde birbirinden güzel lezzetleri barındırıyor. Bu mutfağın vazgeçilmezleri arasında et ve süt ürünlerinin yanı sıra buğday ve bakliyat da bulunuyor. Her biri farklı özellikte ve her damak zevkine göre bir yemeğin bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne Türkiye’nin her şehrinden insanlar geliyor sadece bu lezzetleri deneyimlemek için.

1. Gaziantep

Gaziantep mutfağı

Gaziantep denilince akıllara ilk olarak fıstık, baklava ve kebabın geliyor olması normal ama Gaziantep mutfağının daha birçok lezzeti içinde bulunduran bir hazine olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ala Nazik Kebabı

Birçoğumuzun alinazik kebabı olarak bildiği bu lezzet yumuşacık etlerin tereyağı, közlenmiş patlıcanlı yoğurt ve pide ile buluşması sonucunda ortaya çıkar. Bu enfes kebabı Türkiye’nin her yerinde yiyebilirsiniz ama Gaziantep’te yemek bir başka.

Beyran

Ülkemizin birçok kebapçısının menüsünde karşılaşabileceğiniz beyranın lezzetlisine ancak Gaziantep’te rastlayabilirsiniz. Parçalar haline getirilmiş etler, iç yağı, pirinç ve sarımsak et suyuyla pişirilir ve bolca acı biberle servis edilir.

Firik Pilavı

Yöresel lezzetlerin başında gelen firik pilavı buğday başaklarının tam olgunlaşmadan kesilmesiyle oluşan bulgurdan yapılır. Firik pilavına lezzet katan malzemeler arasında nohut, salça, tereyağı ve parça etler bulunur.

Katmer

Gaziantep’ten bahsederken şehrin en meşhur tatlısı katmeri atlamak olmaz. İnce hamurun Antep fıstığı ve kaymakla buluşmasıyla ortaya çıkan katmeri denediğinizde tadı damağınızda kalacak.

2. Kilis

Kilis mutfağı

Kendine özgü lezzetleriyle zengin bir yapıya sahip olan Kilis mutfağının yemeklerinin temelini bulgur ve et oluşturur. Bunların yanı sıra mevsimine göre sebze yemeklerine de rastlamak mümkün.

Lebeniye

Kuşbaşı doğranan etler üzerine su koyularak ocağa koyulur. Daha sonra içerisine önceden ıslatılmış nohut ilave edilir ve pişmeye devam eder. İçerisine pirinç ve yumurtalı yoğurt da koyulunca çorba servise hazır hale gelir.

Kilis Tava

Etler çeşitli baharatlar ve yeşilliklerle iyice yoğrulduktan sonra zırhla çekilir. Suyu sıkılan patlıcan ve patatesler tepsiye dizilir, yoğrulan kıyma üzerine yayılır ve fırına verilir.

Oruk

Islatılan bulgur kısa bir süre bekletildikten sonra makine yardımıyla iki defa çekilir fakat makine yoksa elle güzelce yoğrulur.  İçine baharatlar ve et eklendikten sonra bir kez daha çekilir ve köfte haline getirilince tavada pişirilir.   

Şıhılmöhşe

Acur veya kabaklar oyulduktan sonra zeytinyağında kızartılır. İçleri kavrulmuş kıyma, soğan, maydanoz, tuz, karabiber ve soğuk suda ıslatılmış leblebilerle doldurulur. Az miktarda suyla pişirildikten sonra sarımsaklı yoğurtla servis edilir. 

3. Adıyaman

Adıyaman mutfağı

Yemek çeşitleri bakımından çevresinde bulunan illerle benzerlik göstermesinin yanı sıra yapılış şekilleri ve isimlerinden dolayı Adıyaman mutfağı kendine has farklılıklara da sahip.

Adıyaman Tavası

Patlıcan ve domateslerin kabukları soyulduktan sonra küçük parçalar haline gelecek şekilde doğranır. Tavanın üzerine doğranmış etleri koyup üzerine sarımsak serpiştirilir. Hemen ardından üzerine kuyruk yağı ve yeşilbiber koyulur, patlıcanla domatesleri de ekleyip fırına verince ortaya eşsiz bir lezzet çıkar.

Yarpuzlu Köfte

Bahar aylarında nemli bölgelerde yetişen yarpuz otu ve yağsız kıymayla yapılan yarpuzlu köfte tadına doyum olmayan Adıyaman lezzetleri arasında yerini alıyor.

Pirpirim Cacığı

Tüm Türkiye’de semizotu olarak bilinen bitki Adıyaman’da pirpirim adıyla yetiştiriliyor. Pirpirim doğrandıktan sonra buzdolabında soğutulur ve sarımsaklı yoğurtla karıştırılarak servis edilir.

Meyir Çorbası

Tenceredeki ayranın içerisine dövülmüş nohut ve buğday karıştırılır. Dibinin tutmaması için sürekli karıştırılır ve kıvamını alınca ocaktan indirilip soğumaya bırakılır.

4. Şanlıurfa

Şanlıurfa mutfağı

Halil İbrahim sofralarının kurulup, kalabalık bir şekilde eğlencelerle yemeklerin yendiği Şanlıurfa mutfağı aynı zamanda kültürel olarak da oldukça önemli. Yemekleriyle nam salmış Şanlıurfa’nın çiğ köftesinin yanında birçok farklı lezzeti de bulunuyor.

Söğürme

Ana malzemeleri patlıcan ve kıymadan oluşan söğürme Şanlıurfa mutfağının başrolünde. İsteğe bağlı olarak parça etin de kullanıldığı bu lezzete kuru soğan, domates ve Urfa’nın meşhur biberi de eklenince ortaya bir sanat eseri çıkıyor.

Şıllık Tatlısı

Bir kez yiyenin bir daha asla unutamayacağı şıllık tatlısı şehre yolu düşenlerin mutlaka denemesi gereken lezzetler arasında bulunuyor. Üstelik ağır olmayan şerbeti sayesinde dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Ağzı Yumuk

Farklı yöresel tatlarıyla damak tadımıza zenginlik katan Şanlıurfa mutfağının meşhur etli yemeklerinden birisi de ağzı yumuk. Tadı böreği andıran bu lezzet hamurun içine kıymanın koyulması ve yağda kızartılmasıyla yapılır.

Bostana

Etli yemeklerin yanı sıra salata konusunda da pek çok seçeneğe sahipsiniz. Bostana bunların başında geliyor. Özellikle mangalın yanına çok yakışan bostananın yapımında ana malzeme olarak domates, salatalık, maydanoz ve biber kullanılır.

5. Diyarbakır

Diyarbakır mutfağı

Diyarbakır, binlerce yıldır birlikte yaşayan milletlerin kültürlerinin bir araya gelişinden doğan çok özel bir mutfağa sahip. Diyarbakır mutfağına bakıldığında kuzu ve koyun etinin ağırlıklı olduğu lezzetler karşımıza çıkıyor.   

Ayvalı Kavurma

Şehrin yöresel yemekleri arasında yer alan ayvalı kavurma genellikle kuzu etinden yapılır. Ayva ve etin bir arada olmasını yadırgamayın, baharatlarla da harmanlanınca eşsiz bir lezzet meydana geliyor.

Mumbar Dolması

İsmini birçoğumuz duymuş olabilir ama Diyarbakır’a özgü bu lezzetin tadına bakma fırsatını kesinlikle kaçırmamalısınız. Kuzu işkembesi ve bağırsağından yapılan mumbar dolması bol baharatlarla birlikte tencerede pişirilir.

Patlıcan Dizme

Farklı çeşitte sebzeler sıra sıra dizildikten sonra üzerine bol miktarda salçalı sos dökülür. Fırında bir güzel piştikten sonra yanında yoğurtla beraber servis edilir. İşini bilen ustaların elinden yiyeceğiniz patlıcan dizmenin tarifini öğrendikten sonra evde de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cartlak Kebabı

Diyarbakır’ın belki de en meşhur yemeklerinden biri olan cartlak kebabına aslında ciğer kebabı da diyebiliriz. Kuzunun böbreği, ciğeri, dalağı ve gömlek yağı iyice karıştırıldıktan sonra şişe takılır. Pişirdikten sonra genellikle lavaş ekmeğiyle beraber tüketilir. 

6. Mardin

Mardin mutfağı

Kültürel zenginlikleriyle yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmeyi başaran Mardin, mutfağının zenginliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Bol baharatlı ve yağlı yemekleriyle ön plana çıkan Mardin mutfağında et ve süt ürünleri asıl lezzeti veren malzemeler arasında bulunuyor. Yemeye doyamayacağınız birbirinden lezzetli Mardin yemeklerine yakından bakalım.

İrok

Görüntü olarak tamamen içli köfteye benzeyen irok Mardin’e özgü bir lezzet. Genellikle yeşillik ve domatesle servis edilen irok, köftelerin içleri doldurulduktan sonra yağda kızartılarak pişiriliyor.

Soğan Kebabı

Mardin’de nereye giderseniz gidin birçok kebap çeşidiyle karşılaşacaksınız. Bu kebaplar arasında en meşhuru olan soğan kebabı yapılırken küçük soğanların içlerine kıymalı harç doldurup üzerine de salçalı su dökülerek fırına veriliyor.

Dobo

Kuzu but yaprak haline getirildikten sonra içine badem ve sarımsak koyulur. Kuyruk yağına sarılıp porsiyonlar haline getirilir. Son olarak da alüminyum folyo yardımıyla buğulanarak pişmesi sağlanır.

Sembusek

Sembusek genellikle karşınıza kapalı pide olarak da çıkabilir. Mardin’in en bilinen yemekleri arasında yer alan sembusek hamur ve kıymanın bir araya getirilerek sacda pişirilmesiyle hazırlanıyor.

Accin

Dana eti ve çeşitli baharatlarla tatlandırılan bulgurlu pilavın üzerine yumurta kırılır. Yapıldıktan sonra üzerine bol miktarda maydanoz serpilir. Böyle güzel ve eşsiz bir lezzeti Mardin’den başka bir yerde yemeniz pek mümkün değil.

7. Siirt

Siirt mutfağı

Çeşitli Mezopotamya uygarlıklarından etkilenen Siirt aynı zamanda da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin lezzet başkentlerinden birisi. Köftelerinden çorbalarına, pilavlarından et yemeklerine kadar ziyaretçilerine birçok seçenek sunuyor. Birbirinden lezzetli Siirt mutfağını daha yakından tanımak da yarar var.

Perde Pilavı

Perde pilavı Güneydoğu mutfağının önde gelen yemekleri arasında yer alıyor. Tavuk, yoğurt, sıvı yağ, yumurta ve tavuk suyuyla hazırlanan perde pilavı biraz ağır olsa da parmak ısırtacak bir tarif. Yolunuz Siirt’e düşerse kesinlikle denemeden dönmeyin.

Siirt Kitel

Kolay kolay başka bir şehirde bulamayacağınız bu lezzet karşınıza Siirt köftesi olarak da çıkabilir. Kıyma, reyhan, soğan ve köftelik bulgurun karışımıyla yapılan Siirt kitel bazen içli köfteye benzetilse de oldukça farklı bir tat. 

Zerfet

Sarımsaklı yoğurt ve şekerin bir araya geldiğini söylesek garipseyebilirsiniz ama söz konusu zerfet ise akan sular durur. Maya, un, yağ, şeker, yoğurt ve çeşitli baharatların birleşiminden ortaya çıkan bu tarifsiz lezzeti mutlaka listenize ekleyin.

Mihr Çorbası

Siirt mutfağı sadece et yemekleriyle değil çorbalarıyla da sofraları donatabilecek kapasitede. Bu çorbaların başında şüphesiz mihr çorbası yer alıyor. Ana malzeme olarak nohut ve buğdayın kullanıldığı çorbaya isteğe göre kızgın yağ da dökülebilir.

Gebole

Birbirinden güzel yemekleri yedikten sonra güzel bir tatlı yiyip keyfinize bakmak istiyorsanız gebole vazgeçilmez bir tat. İçeriğinde sadece un, pekmez ve süt bulunan bu tatlı cevizle de süslenince ortaya göz alıcı bir lezzet çıkıyor.  

Güneydoğu Anadolu lezzetlerinden sonra Doğu mutfağını keşfetmek isterseniz, sizi şöyle alalım:

Müptelası Olacağınız Doğu Lezzetleri

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.