Türkiye’nin En Güzel Bisiklet Rotaları

Bisiklet, özgürlüğü tam anlamıyla kalbinizin en derinlerinde hissedebileceğiniz eşsiz bir yoldaş. Gece, gündüz, yaz kış demeden size yoldaşlık eden bisiklet; hem ruhunuzu besler, hem de yeni rotalar ve yeni doğal güzellikler keşfetmenizi sağlar. Eğer siz de hızla derdi olmayanlardansanız ve yolculuğun keyfini attığınız her pedalda doya doya yaşamak istiyorsanız, bisiklet tam olarak size göre bir araç. Şanslıyız ki Türkiye’nin dört bir yanı, oldukça ideal bisiklet rotalarıyla dolu. Harika manzaralar eşliğinde doğayla kucaklaşmak ve bisikletinizle unutamayacağınız bir maceraya dahil olmak istiyorsanız, Türkiye’nin en güzel bisiklet rotalarını derlediğimiz bu yazıya göz atabilirsiniz.

1. Kapadokya, Nevşehir

kapadokya

Fiziksel yapısı itibariyle ünü Türkiye’nin dışında taşan Kapadokya, her anlamda görülmeye değer bir yer. Peki böyle bir güzelliği bisikletle keşfetmeye ne dersiniz? Yerli ve yabancı turistlerin sene boyunca akın ettiği bu büyük arazi, “güzel atlar ülkesi” olarak biliniyor. Tam anlamıyla bir açık hava müzesi olan Kapadokya’nın büyük bir bölümü Nevşehir’de bulunuyor. Göreme Tarihi Milli Parkı, bölge içinde doğa tutkunlarının özellikle yoğunlaştığı yer olarak öne çıkıyor. Avanos, Göreme, Ürgüp, Ortahisar gibi duraklardan oluşan yoğun bir gezi planına imza atabilirsiniz.

Turun başlangıç yeri olan Avanos’ta rakım ortalama 940 civarında seyrediyor. Özellikle Göreme ve Üçhisar arasında ciddi rampalarla karşılaşabilirsiniz. Bu rampalar öncesinde mola vermenizi ve orada daha enerjik bir biçimde pedal sürmenizi öneririz. Bu rampanın sonunda sizi eşsiz bir manzaranın beklediğini unutmayın. Akköy ve Göreme arasında toplamda 77 km’lik bir parkurdan söz etmek mümkün. Buradaki popüler turistik alanlarının tamamında bisiklet kiralama mekanlarıyla karşılaşabilirsiniz. Kapadokya’daki rotalar büyük ölçüde asfalt köy yollarından oluşuyor. Yer yer tanık olacağınız dar ve virajlı yollarda dikkatli olmanızda fayda var.

Gezipero Kapadokya Turu

2. Kapıdağı Yarımadası

kapıdağ

Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kapıdağ Yarımadası, bisiklet tutkunları için son derece uygun bir bölge. Bu özel macerayı deneyimlemek için Balıkesir şehrinde bulunmanız gerekiyor. Koy ve plajlarla çevrili olan Kapıdağı Yarımadası’nda yaklaşık 11 km’lik bir bisiklet yolu bulunuyor. Dilerseniz yarımada etrafında bisikletle dolaşıp Erdek’e dönüş yapabilir, dilerseniz de Bandırma’ya kadar devam edebilirsiniz. Yakın olmasından dolayı İstanbullu bisiklet sevdalıları hafta sonları Kapıdağı Yarımadası’na gelip burada bisiklet kiralama yoluna gidiyorlar. Kapıdağı Yarımadası bisiklet parkurunda Ocaklar, İlhan, Turan, Narlı, Çeyağzı, Tatlısu gibi parkurlar bulunuyor. Özellikle Narlı bölgesi görece sert inişlere ya da çıkışlara sahne olabiliyor. Karşıyaka tarafında yer alan güzel plajlardan dolayı molalar çoğunlukla buradaki köylerde veriliyor. Bu nedenle yanınızda mayonuzu getirmeyi  ihmal etmeyin.

3. Liman Mahallesi, Konyaaltı, Lara Turu

konyaaltı

Akdeniz’in ve Toros Dağları’nın varlığı; Antalya’nın doğal güzelliklerine özel bir anlam katıyor. Antalya’yı sadece gece hayatı ya da popüler plajlarıyla tanımlamak büyük bir yanılgı. Doğal mekanların ciddi bir hacme sahip olduğu şehir, aynı zamanda bisiklet tutkunlarının da gözdesi. Antalya’da günübirlik düzeyde 50 civarında parkur bulunuyor. Ayrıca dağ bisikletçilerinin dahil olabileceği 35 parkurdan söz edebiliriz. Liman Mahallesi, Konyaaltı ve Lara turu ile Antalya’yı batı-doğu yönünde keşfetme şansı bulabilirsiniz. Tur, genelde deniz seviyesine sadık kaldığı için çeşitli zorluklarla ya da rampalarla karşılaşmıyor. Liman Mahallesi Antalya’nın batı bölümündeki çıkış yeri olarak biliniyor. Buradan başlayacak olan bisiklet maceranızda Konyaaltı, Falezler, Kaleiçi, Dedeman, Düden Şelalesi ve Lara’dan geçeceksiniz. Işıklar ve Dedeman arasındaki bölgede belli bir süre deniz kenarından uzaklaşmak durumunda kalabilirsiniz.  Antalya Belediyesi bu parkur üzerindeki pek çok noktaya bisiklet kiralama alanları yerleştirmiş.

Gezipero Antalya Akvaryum Turu

5. Kaş, Çukurbağ, Bayındır Rotası

kaş

Antalya’nın batı bölümünde yer almasından dolayı Muğla üzerinden Kaş’a gelmek oldukça kolay. Turkuaz renkli suları ve meşhur ahşap evleriyle gönülleri mest eden Kaş’tan başlayan Bayındır’da sona eren bir bisiklet turuna ne dersiniz? Yolculuğunuza Akdeniz’in sakin kasabası olan Kaş’ın merkezindeki limandan başlayabilir, kısa süre sonra kendinizi Çukurbağ Yarımadası’nda bulabilirsiniz. İnceboğaz bölgesine ulaştığınızda 50-60 metrelik rampalarla karşılaşabilirsiniz, dikkat! Parkurun Çukurbağ Yarımadası ayağı yaklaşık olarak 13 km civarında. Büyük Çakıl plajlarını gördüğünüzde küçük bir mola verebilirsiniz. Çünkü deniz seviyesinden 320 metre yüksekliğe doğru yol alacaksınız. Temmuz ve ağustos ayları dışında kalan tüm aylarda Kaş, Çukurbağ ve Bayındır rotasını zorlanmadan kullanabilirsiniz.

6. Kuşadası-Dilek Yarımadası Milli Parkı

kuşadası

Dilek Yarımadası 1966 senesinden bu yana milli park statüsünde yer alan oldukça özel bir bölge. Geçmişi Antik çağlara dek uzanan Dilek Yarımadası Milli Parkı, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle büyük ilgi görüyor. Kanyonları ve el değmemiş koylarıyla görenleri kendine hayran bıraktıran bölge, Aydın içinde yer alıyor. Dilek Yarımadası’na gitmek için Kuşadası’ndan başlayan bu renkli parkuru tercih edebilirsiniz. Kuşadası Limanı’nda başlayacak olan yolculuğunuzu tamamlamak için tam 22 km pedal çevirmeniz gerekecek. Yol boyunca belli bölgelerde piknik yapabilir, mola verip denize girebilirsiniz. Özellikle Kavaklıburun ve Aydınlık bölgeleri bu anlamda oldukça müsait. Rotasını genişletmek isteyen bisiklet tutkunları, Oluk Kanyonu’na doğru devam edebilir.

7. İznik Gölü

iznik gölü

İznik Gölü, Marmara Bölgesi’nin en büyük gölü olarak öne çıkıyor. Bursa’da yer alan bu doğal göl, şekil olarak bir elips görünümünde. Gölün çevresinde tam bir tur attığınızda 85 km’lik bir mesafe katetmiş olursunuz. Günlük bisiklet turunuzda, büyük bir daire çizmek suretiyle başladığınız noktaya geri dönebilirsiniz. Rota boyunca gölün kenarından ilerleme şansı bulunuyor. Bu kolay parkurda Narlıca, Güllüce, Çakırca, Dutluca, Çınaraltı gibi beldelerden geçme şansı edineceksiniz. Yöreye ait ahşap evler ve kuş türleri, yolculuğun en özel sürprizlerinden sayılır.

8. Gelibolu Yarımadası, Çanakkale

gelibolu

Gelibolu Yarımadası’nda bisiklet sürmek istiyorsanız Fındıklı ve Eceabat arasındaki güzergahı kullanabilirsiniz. Parkur adanın kuzeydoğusundan başlayıp güneydoğusunda sona eriyor. Etap toplamda 94 km’lik bir alanı kapsıyor. Yolculuk boyunca deniz seviyesinden en fazla 200 metre yukarıya tırmanacaksınız. 1973 senesinden bu yana milli park statüsünde olan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı, parkurun çok önemli bir bölümünü oluşturuyor. Dilerseniz rotanızı güney çıkışında yer alan köylere doğru çevirebilirsiniz.

Gezipero Bursa Çanakkale Turu

9. Hitit Yolu

hitit yolu

Hitit Yolu; Çorum’un güney bölümünde Alacahöyük ve Hattuşa gibi bölgelerden geçen tarihi bir yol. Bu yol hem yürüyüş hem de bisiklet parkuru olarak tercih ediliyor. Hiti Yolu’nu bisikletinizle takip ettiğinizde Alacahöyük Milli Parkı ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda etap içinde Emirler, Kalecikaya, Külah, İmat gibi yerleri keşfedebilirsiniz. Yolculuk boyunca Alacahöyük’ün zamana meydan okuyan eserleri size eşlik edecek. Alaca- Sungurlu yolu üzerinde, oldukça misafirperver insanların yaşadığı bir köy (Külah) göreceksiniz, burada bir mola vermeyi ihmal etmeyin. Boğazkale Sfenksi, Büyük Tapınak, Yazılıkaya Kutsal Alanı, bu güzergahta göreceğiniz güzelliklerden sadece birkaçı.

10. Yedigöller Rotası, Bolu

yedigöller

Bolu’da yer alan Yedigöller Milli Parkı, Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm noktalarından biri durumunda.  Mengen ile Yığılca ilçeleri arasında kalan Yedigöller’de adından da anlaşılacağı üzere her biri doğal olan 7 ayrı heyelan gölü bulunuyor. Yedigöller’de elbette yapılabilecek pek çok aktivite bulunuyor; ancak bunlar arasında bisiklet kiralayıp turlara katılmak oldukça popüler. Milli park içinde bisiklet için uygun 30 km’lik bir alan söz konusu. Ormanın içinden geçeceğiniz, bol oksijenli bu keyifli rota için sonbahar mevsimi oldukça ideal.

Gezipero Yedigöller Abant Göcek Turu

11. Adalar, İstanbul

adalar

İstanbul’da yer alan Adalar, akıllara hemen bisiklet aktivitelerini getiriyor. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin önemli bir bölümü, adada bisiklet kiralama deneyimini yaşıyor. Genelde ziyaretçiler adanın merkezinde yer alan belli bölümleri sevdikleriyle beraber bisikletle dolaşıyor; ancak biz bu turu daha da genişletmenizi ve adalar arasında gün içinde geçişler yapmanızı öneriyoruz. Tüm Adalar’ı aynı gün bisikletle turlamak için bölgeye sabah erkenden gitmenizde fayda var. Kınalı, Burgaz, Heybeli ve Büyükada’da yer alan bisiklet parkurları uzunluk açısından birbirinden epey farklı. Adalar arasında bisikletinizle beraber geçiş yapmak için gün boyu çalışan vapur seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Gezipero İstanbul Turu

12. Yenice Ormanları, Karabük

yenice
Foto: Gezitta

Yenice Ormanları’na ait bisiklet parkuru tümüyle toprak orman yolundan oluşuyor. Pedal çevirmeye Kent Ormanı’nda başlayabilir, Aslandibi, Şekermeşe, Sorgun Yayla, Eğriova, Belen gibi doğal mekanları turlayabilirsiniz. Parkur boyunca karşılaşacağınız en yüksek alan yaklaşık 1500 metre civarında. Bu dik ve zorlu maratonda zaman zaman profesyonellerin dahi zorlandığını hatırlatırız. Bu nedenle iyi bir kondisyon ve bolca mola, sizi bir nebze rahatlatabilir.

13. Küre Dağları Milli Parkı

küre dağları

Küre Dağları; Kızılırmak Vadisi ve Bartın Çayı Vadisi arasında kalan bölgeyi ifade ediyor. Yaklaşık 20 seneden bu yana milli park statüsünde yer alan bölge, amatör ve profesyonel bisikletçilerin sene boyunca uğrak yeri durumunda. Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan büyük parkur; Azdavay Şelalesi, Saray, Başakçay, Geriş, Ilıca Şelalesi, Pınarbaşı gibi gezi duraklarını kapsıyor. Parkurun başlangıç alanında 885 metrelik bir rakımdan söz etmek mümkün. Dik arazisi nedeniyle Topukköyü ve çevresi genelde rotanın en zor bölümü olarak kabul ediliyor. Ahşap evlerin ve şelalelerin renk kattığı 62 kilometrelik zorlu maratona hazır mısınız?

14. Fethiye, Yarımada Turu

fethiye

Fethiye; denize girmekten çok daha heyecan verici aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Bunların başında yamaç paraşütü, jeep safari, trekking ve elbette bisikleti sayabiliriz. Bölge; hem dağ bisikletleri hem de şehir bisikletleri için de ideal bir parkura sahip. Fethiye bisiklet turu için liman bölgesinden hareket edebilirsiniz. Karagöz, Yumrutepe, Aksazlar, Paçarız Burnu, Büyük Samanlık, Derinboğaz, Boncuklu, takip etmeniz gereken noktalar. Genelde koylardan oluşan durakları ve seyir terasıyla unutulmaz bir bisiklet turu sizi bekliyor.

15. Marmaris – Bozburun

marmaris

Bozburun, Gökova Körfezi’nin hemen güneyinde yer alıyor. Balıkçı köyleri ve ormanlık alanlarıyla öne çıkan bölgeye Marmaris üzerinden ulaşmak için bisiklet, harika bir tercih olabilir. Marmaris Bozburun güzergâhı Armutalan, Orhaniye, Selimiye, Bozburun ve İçmeler’den oluşuyor. Tamamı asfalt olan rota, sizi pek zorlamayacak.

16. Fatsa-Boztepe

fatsa

Bulutlara değen dağ köylerinin, fındık bahçelerinin ve yaylaların sarmaladığı Ordu Fatsa’yı bisikletle birlikte tanımak heyecan verici bir fikir. Burada kendi kondisyonunuza göre özel bir rota çizebilirsiniz; ancak bizim önerimiz sahili bisiklet eşliğinde gezdikten sonra tüm şehri tepeden gören Boztepe’ye çıkmanız ve sonunda da Taşbaşı mahallesiyle rotanızı sonlandırmanız yönünde. Virajların ve yokuşların bol miktarda olduğu parkurda Çaka Plajı ve Yason Burnu’nda molalar verebilirsiniz.

17. Bağ Rotası, İzmir

bağ rotası

Bağ Yolu, İzmir’in Karaburun ilçesinde yer alan tematik rotalardan biri olarak biliniyor. Parkur, alternatif tatil bölgeleri olan arasında pratik bir geçiş olanağı sunuyor. Adından da tahmin edileceği üzere Bağ Yolu sayesinde, üzüm yetiştiriciliğine daha yakından bakma şansı bulabilirsiniz. Diğer yandan bu özel parkurla Anadolu’nun en eski şaraphanesini ziyaret edebilirsiniz. Bağ rotası bisiklet turunuzu yazın son döneminde organize edilen Urla Bağbozumu Şenlikleri’ne denk getirirseniz çok daha renkli bir atmosfere tanıklık edebilirsiniz.

Gezipero Ege’nin İncileri Turu

18. İpek Yolu Turu

ipek yolu bisiklet turu

Listemizin son bölümünü tarihi İpek Yolu’na ayırdık. Bilindiği üzere İpek Yolu bir zamanlar dünyanın en popüler ticaret yollarından biri durumundaydı. Yolun Anadolu üzerinde bulunması ve kervanların geçişine olanak tanıması, pek çok şehrin ekonomik olarak kalkınmasını sağlamış. Günümüzde İpek Yolu, tarihin tozlu raflarında kalmış olsa da bugüne kalelerden köprülere, çeşmelerden hanlara pek çok eser bıraktı. Büyük çoğunluğu asfalt olan yol, bisikletçilerin işini epey kolaylaştırıyor. İpek Yolu’nun önemli bir halkası olan Sakarya, Bolu ve Ankara arasında 3-4 günlük uzun bir rotaya dahil olabilirsiniz. Rota boyunca rakım gittikçe yükseleceği için başta Göynük, Beypazarı gibi ayrıcalıklı yerler olmak üzere pek çok noktada mola vermelisiniz.

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.