Van Gölü Ekspresi Hakkında Her Şey

Trenle yolculuk etmek bambaşka bir duygu… Hele ki bir ülkenin çok fazla insan eli değmemiş, en doğal, aynı zamanda en ücra yerlerini keşfetmek için! Bir de bu ülke Anadolu medeniyetlerine ev sahipliği yaparak doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel güzellikleriyle de dikkat çekiyorsa kesinlikle uzun tren yolculukları için keyifli bir rota olabilir. Hiç kuşkusuz Van Gölü Ekspresi, Türkiye’nin o uzun ve de efsunlu yolculukları arasında yer alıyor.

Pek çok filmde, romanda, öyküde, fotoğraf ya da resimde illaki Anadolu’ya yapılan upuzun tren yolculuklarını görmüşsünüzdür. Hatta çoğunlukla her hikâye o yolculukla başlar. Birileri düşünceli düşünceli tren camından dışarıyı seyrederken yüzünde umut ve huzur vardır. Muhtemelen günümüz gezginleri de yolda olmanın verdiği bu huzurla içerik üretiyorlar. Öyle ki Doğu Ekspresi’yle başlayan yolculuklar Van Gölü Ekspresi ve Güney Kurtalan Ekspresi gibi diğer uzun yolculuklarla devam ediyor.

van gölü ekspresi

Her gezgin kendi eşsiz Doğu Ekspresi deneyimini blogunda anlatıyor, birbirinden güzel fotoğraflarını Instagram sayfasında paylaşıyor, yaşadığı deneyimleri ise Youtube’da takipçilerine aktarıyor. İçerikleri o kadar çok beğeniliyor olacak ki günümüzde Doğu Ekspresi’nde yer bulmak gittikçe zorlaşıyor. Nitekim yetkililer bunun çözümünü Turistik Doğu Ekspresi seferleri düzenlemekte buldu. Normalinden daha pahalı ancak daha konforlu bir yolculuk yapıyorsunuz. Van Ekspresi için henüz böyle bir düzenleme yok, ayrıca bilet bulmak Doğu Ekspresi’ne nazaran bir tık daha kolay. Üstelik uygun fiyatlı TCDD trenleriyle gerçekleştireceğiniz hem ucuz hem de otantik bir tatil sizi bekliyor.

Öte yandan paylaşılan tüm bu içerikler sayesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, giderek daha çok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı oluyor. Zira Instagram’da paylaşılan fotoğraflar ile yapılan olumlu yorumlar Anadolu’yu giderek daha cazip bir turizm rotasına çeviriyor. Özellikle genç nüfus için uygun bütçeli seyahat imkânı sunması ve de nostaljik fotoğraf kareleri yakalamalarına olanak tanıması nedeniyle tren yolculukları giderek daha da popülerleşiyor. Ankara ile Kars arasında seyreden ve ortalama bir günlük bir yolculuk olan Doğu Ekspresi, özellikle gezginlerin paylaştığı içeriklerle giderek yurt içi kış turizminin vazgeçilmezleri arasında yerini alırken, onu hiç kuşkusuz Van Gölü Ekspresi takip ediyor.

van gölü ekspresi

Bu sefer yolun sonunda Kars değil Van var. Van Gölü’nü seyre dalmak, Van’ın tarihi güzelliklerini keşfetmek için uzun ve meşakkatli bir otobüs yolculuğu ya da hızlı ama monoton bir uçak yolculuğundan ziyade tren yolculuğunu seçmeniz mümkün. Zira en güzel yol hikayeleri uzun ve sürprizlerle dolu bir tren yolculuğuyla başlar.

Van Gölü Ekspresi ile seyahat etmeyi düşünüyor ya da biletinizi aldınız ve hazırlıklarınızı yapıyorsanız, kafanızdaki tüm soru işaretlerini gidermek için bu yazımızı okumanızda fayda var. “Van Gölü Ekspresi nedir? Hangi günlerde ve saatlerde hareket eder? Hangi şehirlerde durur? Vagon türleri nelerdir? Bilet fiyatları ne kadar? Yolculuk öncesi ve yolculuk anında nelere ihtiyacınız var?” gibi cevabı bulunmazsa düşünmekten beyin yakan sorularınızı aşağıda yanıtladık.

Van Gölü Ekspresi Nedir?

TCDD tarafından işletilen 13 ana hat treni arasında en dikkat çekenlerden biri olarak karşımıza çıkan Van Gölü Ekspresi, Ankara’dan hareket ediyor. Ankara Ulus Tren Garı’ndan belirli aralıklarla yola çıkan trenin son durağı aslında Van değil; Van Gölü Ekspresi, yolculuğunu Bitlis Tatvan’da tamamlıyor. Van’a feribot ya da otobüsle geçebiliyorsunuz. Bir günden fazla süren bu yolculuk sırasında farklı Anadolu şehirlerini de görme şansınız oluyor.

Van Gölü Ekspresi ile Hangi Şehirlere Gidilebiliyor?

van

Van Gölü Ekspresi, düzenli aralıklarla Ankara’dan kalkış yapıyor ve bir günden fazla bir sürenin sonunda Bitlis’in Tatvan ilçesinde sonlanıyor. Ankara’dan kalkan tren sırasıyla Kayseri, Sivas, Malatya ve Elazığ’dan geçerek son durağı olan Bitlis’e varıyor. Öte yandan mola vermeseniz dahi yolculuk sırasında Kırıkkale, Muş, Yozgat ve Bingöl’ü de görebilirsiniz.

Van Gölü Ekspresi Yolculuğu İçin En İdeal Tarihler Ne Zaman?

Van Gölü Ekspresi yolculuğu yapmak için yaz ayları çok sıcak olabilir. Bahar aylarında yolculuk ederseniz Anadolu’nun yemyeşil bozkırlarını seyrederken, kış aylarında ise karlarla kaplı dağları seyre dalabilirsiniz.

Van Gölü Ekspresi Hangi Gün ve Saatlerde Hareket Ediyor?

van gölü ekspresi

Van Gölü Ekspresi her gün yok. Ankara’dan salı ve pazar günleri hareket ederken, Tatvan’dan ise salı ve perşembe günleri hareket ediyor. Yolculuk başlangıç saatleriyse şu şekilde;

Salı ve pazar günleri Ankara’dan yola çıkan Van Gölü Ekspresi yaklaşık 24 saat 30 dakika sürüyor ancak hava koşullarına göre rötar yapabiliyor. Ankara Ulus Tren Garı’ndan Salı ve Pazar günleri saat 10:55’te yola çıkan TCDD treninin şehirlere göre kalkış saatleri:

 • Ankara’dan kalkış: 10.55
 • Kayseri’den kalkış: 17.58
 • Sivas’tan kalkış: 21.38
 • Malatya’dan kalkış: 01.59
 • Elazığ’dan kalkış: 04.58
 • Tatvan’a varış: 12.02

Salı ve perşembe günleri Tatvan’dan Ankara’ya doğru yola çıkan trenin kalkış saati ise sabahın erken saatleri. Sabah saat 07:00’da Tatvan Tren Garı’ndan yola çıkan Van Ekspresi’nin şehirlere göre kalkış saatleri:

 • Tatvan’dan kalkış: 07.00
 • Elazığ’dan kalkış: 14.05
 • Malatya’dan kalkış: 16.56
 • Sivas’tan kalkış: 21.16
 • Kayseri’den kalkış: 00.51
 • Ankara’ya varış: 07.44

Van Gölü Ekspresi Biletleri Ne Kadar?

van gölü ekspresi bileti

Bilet fiyatları, Doğu Ekspresi dahil diğer TCDD tren yolculuklarında olduğu gibi vagon çeşitlerine göre farklılık gösterebiliyor. Öte yandan öğrenci, 60 yaş üstü, 65 yaş üstü, çocuk indirimi gibi çeşitli indirimlerle bilet fiyatları değişebiliyor. TCDD Van Gölü Ekspresi bilet fiyatları şu şekilde;

 • Tam bilet: 48.00 TL
 • İndirimli bilet: 45.00 TL
 • 60-64 yaş: 40.50 TL
 • 65 yaş üstü: 40.00 TL
 • Çocuk (7-12 yaş): 35.00 TL
 • Basın: 30.50 TL
 • Öğretmen: 30.50 TL
 • TSK Personeli: 30.50TL
 • TCDD Personeli: 30.50 TL

Küçük bir not; yataklı vagonla seyahat etmek istiyorsanız tek kişilik yataklar için bilet fiyatınıza ek 70 ila 90 TL arası bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Vagon türüne göre bilet fiyatları ise şu şekilde değişiklik gösteriyor:

 • Pulman Vagon (tek kişi)                  – 48 TL
 • Örtülü Kuşetli Vagon (tek kişi) – 64 TL
 • Yataklı Vagon (çift kişi) – 117 TL
 • Yataklı Tek Kişi (İki kişilik oda tek kişiye kapanıyor) – 187 TL

Biletler Nereden ve Nasıl Alınır?

van gölü ekspresi

Van Gölü Ekspresi biletini dilerseniz tren garından satın alabilirsiniz ancak günümüzde her işin en pratik yolu tabi ki de internet. TCDD EYBİS bilet satış sistemi üzerinden, banka ya da kredi kartınız ile biletinizi online olarak kolaylıkla satın alabilirsiniz. Öte yandan rahatça koltuk seçimi yapabilmek için takipte olup biletler satışa çıkar çıkmaz sisteme girmekte fayda var.

Kars Doğu Ekspresi kadar popüler olmadığından biletler henüz karaborsaya düşmüş değil, ayrıca daha kolay bir şekilde temin edebiliyorsunuz. Ancak yine de erken davranmakta fayda var. Van Ekspresi biletleri yolculuk tarihinden 15 gün önce satışa sunuluyor. Turistik bir değeri olduğundan 4 – 5 gün öncesinde bilet bulmakta zorlanabilirsiniz.

Vagon Çeşitleri ve Özellikleri

van gölü ekspresi vagon

TCDD’nin eski ve nostaljik trenlerinde 4 farklı vagon seçeneği bulunuyor. Bilet fiyatları da bu vagon türlerine göre değişiklik gösterebiliyor. En konforlusu hiç kuşkusuz yataklı vagon, dolayısıyla en pahalı bilet de yataklı vagonların oluyor. Öte yandan pulman vagon, örtülü kuşetli vagon ya da yemekli vagonu tercih edebilirsiniz.

Pulman Vagon

Pulman, Van Gölü Ekspresi’nin en uygun fiyatlı vagonu diyebiliriz. Aynı zamanda en çok yer bulma ihtimaliniz olan vagon türü. 2+1 sisteme sahip pulman koltuklarda seyahat edecekseniz tuvalet kullanımının diğer yolcularla ortak olduğunu bilmelisiniz.  Ayrıca priz de ortak kullanım alanında yer alıyor.

Koltukların rahatlığı konusunda ise hiç tereddüt etmeyin. Pulman vagon koltukları geriye yatırılabiliyor ve araları oldukça geniş. Yani sıkış pıkış bir 25 saatlik yolculuk geçirmiyorsunuz. Koltukların arasında masalar olmasının yanı sıra koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alır. Üstelik koltukların üst kısmında çantalarınızı koyabileceğiniz bir alan da var.

Örtülü Kuşetli Vagon

Örtülü kuşetli vagonun pulmandan farkı koltukların yatağa dönüştürülebiliyor olması. 25 saatlik uzun bir yolculuk için 20 TL gibi bir farkla örtülü kuşetli vagonu tercih etmek isteyebilirsiniz. Zira gece yolculuğu da az bir süre değil.

Dört kişilik bu vagonda yatağınızı kendiniz yapmanız gerekiyor. TCDD size temiz nevresim takımları sunuyor. Ancak dilerseniz kendi nevresimlerinizi de getirebilirsiniz.

Yataklı Vagon

Yataklı Vagon, Van Gölü Ekspresi’nin en pahalı seçeneklerinden biri olsa da en eğlenceli ve bir o kadar da rahat seçeneği. Zira tamamen size ait, dolayısıyla size mahremiyet alanı sunan bu vagonda ranza sistemiyle iki yatak bulunuyor. Ayrıca mini buzdolabı, dolap ve lavabo da vagonda yer alıyor. Öte yandan vagonda priz de mevcut. Ayrıca örtülü kuşetli vagonda olduğu gibi bu vagonda seyahat eden yolculara temiz nevresim takımı sunuluyor.

Yemekli Vagon

Son olarak yemekli vagon, adından anlaşılacağı üzere restoran bölümünde yer alıyor. Dört kişilik koltukların ortasında bir de masa yer alıyor. Restoran fiyatlarıysa gayet uygun diyebiliriz. Menü de kahvaltının yanı sıra çorba, sıcak yemek, soğuk sandviç gibi alternatifler mevcut. Öte yandan sıcak ve soğuk içecekler de var.

Yine de dilerseniz herhangi bir şehirde durmadan yaklaşık 45 dakika öncesinde o şehirdeki bir restorandan sipariş vererek mola saatinde gara getirmesini rica edebilirsiniz. Kayseri, Sivas, Elazığ ve Malatya mutfağının birbirinden lezzetli yöresel yemeklerinin tadını bu yolculukta doyasıya çıkarmanız mümkün.

Van Gölü Ekspresi seyahatinizde evcil hayvan dostunuz da size eşlik edebilir mi?

van gölü ekspresi

Evcil hayvan dostunuz da Van Gölü Ekspresi yolculuğunuzda size eşlik edebiliyor. Ancak onun için de ayrı bilet almanız gerekiyor. Sadece pulman vagon seçeneklerinde %50 indirimli olarak evcil hayvanınıza bilet alıp onunla birlikte yolculuk edebiliyorsunuz. Pulman vagon fiyatının 48 TL olduğunu düşünürsek, evcil dostunuz için de 24 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Van Gölü Ekspresi’nde alkollü içecek mümkün mü?

Yataklı vagonlarda bir mahremiyet alanınız oluyor. Vagonun kapısını içeriden kilitleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla kendi vagonunuzda başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde istediğiniz gibi takılabilirsiniz. Bu durumda dışarıdan alkol getirmeniz mümkün.

Tatvan’dan Van’a Nasıl Geçilir?

tatvan

Her ne kadar tren seferinin adı Van Gölü Ekspresi olsa da daha önce de belirttiğimiz üzere trenin son durağı Van değil. Van Gölü Ekspresi yolculuğu Ankara’dan başlayıp Bitlis’in Tatvan ilçesinde sonlanıyor. Buradan Van’a geçmek için ise kısa bir feribot ya da otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor. Öte yandan araç kiralamayı da tercih edebilirsiniz.

Feribotlar daha çok dolmuşlar gibi, yani belli bir kalkış saati yok ve doldukça kalkıyor. Yolculuk ise ortalama 4 – 5 saat sürüyor. Otobüs ise ortalama 2 saat sürdüğünden daha iyi bir tercih olabilir. Saat başı Tatvan Otobüs Garı’ndan kalkıyor.

Son olarak araç kiralamayı tercih ediyorsanız dönüşü nasıl yapacağınız önemli. Zira aracı iade etmek için ya Tatvan’a geri dönmeniz gerekiyor ya da direkt Van’dan uçak vs. ile dönecekseniz aracı Van’da bırakmak için ödeyeceğiniz ekstra ücreti karşılamanız gerekiyor.

Yazar Hakkında Tüm Yazıları

Ezgi İbili

Yorum Bırak

Gerekli alanları doldurmanız yeterli.